Fondan 1 milyar dolarlık ihale

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacak satış projesinin ikinci ihalesini açacak. TMSF açıklamasına göre, fon bünyesindeki bankaların kurumsal ve...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacak satış projesinin ikinci ihalesini açacak. TMSF açıklamasına göre, fon bünyesindeki bankaların kurumsal ve ticari borçlulardan olan alacaklarının tahsili için açılacak ikinci ihale, 29 Nisan'da ihale ilanıyla başlatılacak ve 28 Ekim'de sonuçlanacak.
Açıklamada, TMSF'nin böylece satış portföyü anapara tutarının yaklaşık yüzde 80'ini oluşturan, 350 borçlu firmaya ait 1750 adetlik kısmını satışa çıkaracağı kaydedildi. 1 milyar dolarlık alacağını ihaleye çıkartmaya hazırlanan TMSF ayrıca kredilerin ve satılabilecek teminatların ikincil piyasalarda işlem görmesine öncülük edeceği vurgulanarak, "Alacak satış ihalesi, hasılat paylaşım yöntemiyle gerçekleştirilecek.
TMSF'nin ortak olacağı bir varlık yönetim şirketine alacak portföyü hasılat paylaşımlı olarak satılacak. İlk tercihimiz bu. Ya da yatırımcılar ortak varlık yönetim şirketi kurulmadan da teklif verebilecek" denildi.
TMSF ilk ihalesini 23 Ağustos 2004'te yapmıştı. Kapsamında 38 firmanın 222.8 milyon dolarlık alacağı olan ihaleyi, Deutsche Bank'ın kurduğu Bebek Varlık Yönetim 22.5 milyon dolara kazanmıştı.