Fonksiyonel gıda pazarı 5 milyar dolara koşuyor

Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu (TGFD) Başkanı Şemsi Kopuz, beslenmenin yanı sıra sağlığa yararlı içeriğe sahip fonksiyonel gıdalar pazarının etiketleme tebliğinin çıkmasından sonra orta vadede 5 milyar dolarlık hacme ulaşmasının beklendiğini söyledi.

İSTANBUL - Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu (TGFD) Başkanı Şemsi Kopuz, beslenmenin yanı sıra sağlığa yararlı içeriğe sahip fonksiyonel gıdalar pazarının etiketleme tebliğinin çıkmasından sonra orta vadede 5 milyar dolarlık hacme ulaşmasının beklendiğini söyledi. Kopuz, fonksiyonel ürünlerin etiketlerinde sağladığı katkının belirtilmesinin standardize edilmesine dönük etiketleme tebliğinin 15 gün içinde çıkacağını açıkladı. TGFD Başkanı Kopuz, bu tebliğin çıkmasından sonra yabancı sermayenin de Türkiye'ye akmaya başlacağını ifade etti.
Şemsi Kopuz, özellikle gayrimenkul alanında yatırımlarıyla dikkat çeken Dubaili işadamlarının da Türkiye'de tarım ve gıda sektöründeki yatırımlarla ilgilendiklerini aktardı.
Kopuz, Dubaililere başta meyve suyu olmak üzere genel yatırım alanları konusunda kendilerine bilgi verdiklerini sözlerine ekledi. Şemsi Kopuz, "Beş ay önce Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'le görüştüğümüzde fonksiyonel gıda mevzuatında dünyanın gerisinde kaldığımızı, etiketleme tebliğinin fonksiyonel gıda üreticileri için hayati olduğunu söyledim. Kendileri bize söz verdiler ve bu sözü tuttular. Fonksiyonel gıda sektörünün temsilcisi olarak Avrupa Birliği kuruluşlarından Avrupa Birliği Gıda ve İçecek Konfederasyonu CIAA'ya mart ayında üye olduk. Böylece federasyonumuz Türkiye'den önce Avrupalı oldu" diye konuştu.
Etiketleme tebliğinin yarattığı havanın yabancı yatırımcıları da olumlu yönde etkilediğini belirten TGFD Başkanı Şemsi Kopuz, Dubaililerin yanı sıra diğer yabancı yatırımcıların da tarım ve gıda alanında Türkiye pazarına ilgi duyduklarını anlattı.