Ford 30 bin işçi çıkarıyor

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Ford Motor Company, otomobil üretimindeki zararını azaltmak için çalışanlarının 25-30 binini işten çıkaracak ve Kuzey Amerika'daki 14 fabrikasını kapatacak.

MICHIGAN- Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Ford Motor Company, otomobil üretimindeki zararını azaltmak için çalışanlarının 25-30 binini işten çıkaracak ve Kuzey Amerika'daki 14 fabrikasını kapatacak. İşten çıkarılacaklar Ford'un Kuzey Amerika'daki fabrikalarında çalışanların yüzde 25'ini oluşturuyor.
Ford Motor Company İcra Kurulu Başkanı Bill Ford, uygulayacakları planla 2010'a kadar 6 milyar dolar tasarruf sağlayacaklarını ve 2008'de de Kuzey Amerika'da başa baş noktasına ulaşmayı umduklarını söyledi. Şirket Kuzey Amerika'daki otomobil üretiminde önceki yıl 3, geçen yıl ise 1.6 milyar dolar zarar etmişti. Aralarında otomobil montajının yapıldığı yedi fabrikanın da bulunduğu tesisler üretimlerine 2012'ye kadar aşamalı son verecek. Fabrikalardan beşi 2008 yılında kapatılacak. Sendikalar önceki gün açıklanan planı işçiler için 'Kara pazartesi' olarak nitelendirirken, Bill Ford, "Ford mirasını korumak ve geleceğimizi sağlamlaştırmak için acı veren fedakârlık gerek" dedi.
Bill Ford, hedefinin başta Toyota olmak üzere tüm rakiplerle mücadele etmek olduğunu belirterek "Binlerce çalışanın işine son vermekten üzgünüm. Yapacağımız başka bir şey yok" dedi. Ford'un Kuzey Amerika'daki pazar payı son 10 yılda yüzde 26.4'ten yüzde 17.4'e gerilemişti.