Ford, Mondeo'yu yeniledi

Piyasaya sunulduğu 1993 yılında Avrupa'da Yılın Otomobili seçilen Ford Mondeo 2000 yılında tamamen yenilenmişti. Ford'un lüks segmentte yer alan ve en büyük aracı olan Ford Mondeo, beş yıl aradan sonra yüksek kalite anlayışı çerçevesinde iç ve dış mekânında yapılan yeniliklerle iddiasını sürdürüyor.

İSTANBUL - Piyasaya sunulduğu 1993 yılında Avrupa'da Yılın Otomobili seçilen Ford Mondeo 2000 yılında tamamen yenilenmişti. Ford'un lüks segmentte yer alan ve en büyük aracı olan Ford Mondeo, beş yıl aradan sonra yüksek kalite anlayışı çerçevesinde iç ve dış mekânında yapılan yeniliklerle iddiasını sürdürüyor.
Mondeo'nun, kapsamlı özellikleri sayesinde, Avrupa'da 2004 yılında CD sınıfında iki haneli pazar payına ulaştığını ifade eden Ford Otosan Pazarlama Müdürü Özgür Yücetürk, "Mondeo'da fiziksel değişikliklerin yanında, yıl sonuna doğru model ailesinde müşterilerimizin seçeneklerini artıran eklemeler de olacak" dedi.
Lüks ve yüksek donanım düzeyinin korunduğu Mondeo'nun içinde bazı ince değişiklikler yapıldı; yeni ve şık döşeme kumaşları ve daha fazla krom rengi parçaların daha fazla kullanılması iç bölümün havasını değiştiriyor. Ayrıca, ortadaki saat yeni bir siyah kaplamayla biraz değiştirildi ve ibreleriyle ışıklarında sürücünün görüşünü iyileştirecek bazı değişiklikler yapıldı. Dış tasarım değişiklikleriyle modern görünümünü koruyan Mondeo, ayrıntılı dış değişikliklerle tasarımını geliştiriyor ve sınıfının en çok tutulan modellerinden biri olarak geleceğe hazır olduğunun sinyallerini veriyor.
'Mücevher' gibi sinyal
Bütün Mondeo modellerinde önde yeni görünümlü üst ve alt ızgaralar yer alıyor. Ghia X serisinde bütünüyle gövde renginde alt tampon bulunuyor ve ayrıca alt paslanmaz çelik çubuk ve gövde rengi tampon koruma şeritleri yer alıyor. Tamamlayıcı bir ayrıntı olarak bütün modellerde ön tamponlarda saydam 'mücevher' görünümlü yan sinyaller bulunuyor.
Farlara krom çerçeve
Değişiklikler arasında, büyük arka farlara krom çerçeveler ve daha fazla saydam cam eklenerek daha modern ve zarif bir görünüm elde edilmesi yer alıyor. Yeni görünümlü arka tampon alt bölümünde ayırt edici ve fonksiyonel kırmızı yansıtıcılar bulunuyor.
Ford Mondeo, Akıllı Koruma Sistemi ile güvenli otomobillerden biri olmaya devam ediyor.
Mondeo'da sunulan Duratorq dizel motor 130 PS gücünde ve bu motorda en son nesil yüksek basınçlı ortak yakıt hattı (common rail) enjeksiyon sistemi kullanılıyor. 2.0 litre 130 beygirlik TDCi motor 6 ileri vitesli düz şanzıman ya da 5-tronic Durashift şanzımanla sunuluyor. Bu motorun maksimum tork değeri 1800 d/d'de 330 Nm, ayrıca geçici olarak bu rakamın da üzerine çıkılabiliyor. Mondeo'da 2.0 litre 145 PS gücündeki Duratec motorla birlikte Ford'un Durashift 5 vitesli düz ya da 4 vitesli otomatik şanzımanı seçilebiliyor.