Ford Otosan da 5 bin 197 kişi 'Kısa Çalışma Ödeneği' alacak

KOCAELİ - Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Nuri Otay, 2 Mart 2009 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılan başvurunun kabul edildiğini ve 5 bin 957 çalışanının ‘Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanacağını açıkladı.
Otay, yaptığı yazılı açıklamada, yurtiçi ve yurtdışı otomotiv pazarlarında 2008’in son çeyreğinde başlayarak 2009’un ilk çeyreğinde artarak devam eden daralmadan çalışanların olumsuz etkilememesi amacıyla Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurduklarını anımsattı. Kocaeli ve İnönü tesislerinde 01 Mart-31 Ağustos 2009 tarihleri arasındaki çalışılmayan günler için yaptıkları başvurunun onaylandığı bilgisini aldıklarını belirten Otay, şunları kaydetti: “Otomobil satışlarında çok etkili olan ÖTV indirimi, maalesef orta ve ağır ticari vasıta pazarına önemli bir hareketlilik getirmedi. Kısa çalışma gereksinimi önümüzdeki dönemde azalarak da olsa devam edecek görünüyor. Kocaeli fabrikamızda 4 bin 861, Eskişehir İnönü fabrikamızda da 1096 olmak üzere toplam 5 bin 957 çalışanımız bu imkândan faydalanabilecek.”

Kordsa da başvurdu
Sabancı Grubu şirketlerinden kord bezi üreticisi Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret A.Ş, kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunduğunu duyurdu. Kordsa Global’den İMKB’ye gönderilen yazıda, pazarda görülen talep daralmasına paralel olarak şirketin aldığı tedbir ve düzenlemelerinin yanısıra Kısa Çalışma Ödeneği için de başvuruda bulunduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Krizde geçici olarak işyerindeki işçilerin haftalık ortalama çalışma sürelerinin azalması durumunda, çalışanların lehine olarak, istihdamın korunması ve çalışılmayan günlerde eksik ücret alan çalışanlara işsizlik fonundan destek sağlanması amacıyla yapılan bu başvuru, yasalarca tanınan bir haktan yararlanmak adınadır. Şirketimizin başvurusu, yapılan incelemeler sonrası kabul edildiği takdirde personelimiz bu haktan yararlanacaktır.” (Radikal)