Ford Otosan'da işveren işçi temsilcileri ile görüştü

Ford Otosan'da işveren işçi temsilcileri ile görüştü
Ford Otosan'da işveren işçi temsilcileri ile görüştü
Ford Otosan'da işveren grevci işçilerin temsilcilerini ilk kez kabul ederek görüşmelere başladı. Ancak henüz bir sonuç alınamadı.

RADİKAL - Gölük'te kurulu bulunan Ford Otosan fabrikasında işveren ilk defa greve çıkan işçilerin temsilcileri ile görüştü. İşçi temsilcileri ile Genel Müdür Haydar Yenigün arasında dün akşam 22.00’de ilk,  sabah 07.30’a ise ikinci görüşme yapıldı.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, Ford Otosan Gölcük fabrikası Genel Müdürü Haydar Yenigün görüşmelerde işçilerin belirlediği komiteyi tanıdığını söyledi. Görüşmede işçi temsilcilerinin saat ücretine istediği 3 TL zammı fazla bulduğu, "Böyle bir şey yüzde 40-45 zam anlamına gelir, olmaz" dediği öne sürüldü. İkinci görüşmede işçilerin temsilcileri ilk yıl için saat ücretine 2, sonraki yıl için 3 TL istedi. 

Ford Otosan işçisi eylemde: Gölcük'teki kırmızı gömlekli klarnetçi ne çalıyor?

Fabrika müdürü Haydar Yenigün ise, "Böyle bir şey Ford Otosan tarihinde olmadı, bu ücreti veremeyiz" dedi.

Bu arada ikinci görüşme öncesinde polisin işçilerin toplandığı bölgede yoğun yığınak yaptığı belirtildi. İş bırakan işçilerin Türk Metal Sendikası'ndan istifaları sürüyor.

Renault´ta görüşmeler olumsuz sonuçlandı, eylem devam ediyor

Metal grevlerinin başladığı Bursa Renault fabrikasında eylem devam ederken, yan sanayi kuruluşları Coşkunöz ve Mako'nun ardından Ototrim'de de işçilerin TOFAŞ'ta kabul edilen şartların uygulanmasını işverene kabul ettirerek işbaşı yaptıkları belirtiliyor. Renault'ta işçiler işverenin 20 Mayıs'ta ücret artışı dahil tüm taleplerini kabul ettiğini ancak 2 saat sonra, "MESS izin vermediği için" kabul edemeyeceğini bildirdiğini açıkladı. 
TOFAŞ ve Mako'da anlaşma ilanı

Yabancı ajanslar niye Bursa direnişinin fotoğraflarını daha çok çekiyor?

 

bigPara.com