Ford, ticaride Otosan ile büyüyecek

Ford, ticaride Otosan ile büyüyecek
Ford, ticaride Otosan ile büyüyecek
Ford'un, Avrupa'da 2016'ya kadar ulaşmayı hedeflediği yıllık 500 bin ticari araç satışının yüzde 80'i Ford Otosan'ın üreteceği araçlardan oluşacak.

Avrupa ’da yeni ürün atağı başlatan Ford Motor Company (FMC), ticari, binek ve SUV modelleri ile kârlı bir büyüme hedefliyor. Önümüzdeki 5 yılda 15 yeni modeli Avrupa’da pazara sunmayı hedefleyen FMC ticari araç büyümesinde en büyük görevi Ford Otosan’a verdi. Ford, Avrupa’da 2016’ya kadar yıllık 500 bin ticari araç satışına ulaşmayı ve şu an yüzde 9,3 olan pazar payını yüzde 13’ün üzerine çıkarmayı öngörüyor. Bu satış hacminin yaklaşık yüzde 80’lik payı ise Ford Otosan’ın üreteceği araçlardan oluşacak.
Ticariler yenileniyor
FMC, 2500 Ford yetkili satıcısı, çalışanları ve medyanın katılımıyla Amsterdam’da düzenlediği ‘Go Further’ toplantısında Avrupa’daki yeni stratejisini açıklarken Gölcük’teki Ford Otosan’ı da ticari araçta ‘kâr merkezi’ olarak gördüğünün mesajını verdi. 2014’te yaklaşık 400 bin ticari araç üretimine çıkması planlanan Ford Otosan markanın Avrupa’daki itici gücü olacak. Markanın 2 yılda tümüyle yeniden tasarlanacak ticari araçlar ailesi içinde yeni Transit, Transit Custom, Connect ve Courier‘de Otosan etkin rol oynayacak. Amsterdam’da dünyaya ilk kez gösterilen Courier adlı küçük ticariyi 2014’te pazara sunacak olan Otosan 2013’te Transit’in Mercedes Sprinter rakibi yeni serisini de üretecek.
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Courier modelimiz ve Transit’in tamamen yenilenen modeli pazar liderliğimizi perçinleyecek. Courier ile Connect’te yüzde 62’lerde olan yerlilik oranımız yüzde 70’lere çıkacak” dedi. Yenigün, aracın yeni yan sanayi yatırımlarını birlikte getirdiğinin altını çizdi. 2013’te yeni Transit ailesini pazara sunacaklarını kaydeden Yenigün Connect’in 2013’ten itibaren İspanya ’da üretileceğini belirtti.
Mustang da geliyor
Ford’un Avrupa’daki binek atağı 2013 ilk çeyrekte yeni Fiesta ve SUV araç Kuga ile başlayacak. Küçük SUV Ecosport ve büyük SUV Edge de 2014’te Avrupa pazarlarına girecek. Mustang ise Avrupa için uyarlanarak orta vadede kıtada satışa sunulacak.

Courier gökten indi Otosan’ın yeni tesisi Yeniköy fabrikasında ilk planda 110 bin adet üreteceği Transit Courier Amsterdam’ın yıldızıydı. Sahneye zincirlerle indirilen araç Fiat Fiorino gibi modellere rakip olacak.


Mondeo 1 lt olacak Ford Avrupa EcoBoost motorlara sahip araçların yıllık üretimini üç katına çıkaracak. Daha lüks özellikleriyle dikkat çekecek yeni Mondeo 2014’te satışa çıkacak. Marka araçta ilk kez 1 lt hacminde EcoBoost motor kullanacak.

bigPara.com