Ford Transit'te 40'ıncı yıl kutlamaları başladı

Ford'un 1965 yılında pazara sunduğu hafif ticari Ford Transit'in 40. yıl kutlamaları Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda başladı.
Düzenlenen törene Ford Avrupa Başkanı John Fleming, Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı...
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

KOCAELİ - Ford'un 1965 yılında pazara sunduğu hafif ticari Ford Transit'in 40. yıl kutlamaları Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda başladı.
Düzenlenen törene Ford Avrupa Başkanı John Fleming, Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı, Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak ve Ford Otosan Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Fleming, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda bir soruya, "Ford açısından üyeliği sonuna kadar destekliyoruz. Bu harika adım olur" yanıtını verdi. Ford Avrupa İletişim Başkan Yardımcısı Ian Slater ise, daha büyük bir Avrupa düşündüklerini ve Transit'in buna yardımı olabileceğini söyledi.
John Fleming, her zaman yeni model üretimi plandıklarını ama bunların ne olacağı ve ne zaman üretime geçeceğini açıklama konusunda istekli olmadıklarını, şu anda 240 bin adet olan Kocaeli'ndeki üretim kapasitesini pazarın ihtiyaçları doğrultusunda 250 bine çıkaracaklarını dile getirdi.
Fleming sözlerine şöyle devam etti: "40. yılında Ford Transit üretimi yapan iki fabrikasından birinde olmaktan mutluluk duyduk. Önümüzdeki günlerde 5 milyonuncu Transit'in İngiltere Southampton'da banttan indirilmesini ve Transit'in 40. yılını kutluyoruz. İki kutlama yapıyoruz."
'Bu bir başarı öyküsü'
Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı ise "Üç ay önce Ford Otosan'ın ürettiği 1 milyonuncu aracın banttan indirilmesini kutladık. Bugün ise, Transit'in 40. üretim yılını kutluyoruz. Transit başlı başına bir başarı hikâyesi" dedi. Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak ise Kocaeli ve Southampton fabrikalarında üretilen modelin hâlâ heyecanını koruduğunu dile getirdi. Turgay Durak, ticari araçta Türkiye'nin geçen yıl rakamlarıyla yılı tamamlayacağını ifade etti.
Üç yılda 1 milyar avroluk ihracat
Ford Otosan 1969 yılından bu yana tam 550 bin adet Ford Transit üretti. Transit ailesinin en küçük üyesi olan Transit Connect'in üretim adedi ise 230 bin adet. Türkiye'de son üç yıldır 95 bin 800 Transit üretildi ve yaklaşık 1 milyar avroluk ihracat geliri elde edildi.
Transit'in 40 yıl önce açılan beyaz sayfasının, hafif ticari araç pazarının standartlarını belirlediğini ifade eden Ford Avrupa Başkanı John Fleming, "Transit, son teknolojinin adaptasyonuyla hâlâ liderliğini devam ettiriyor" dedi. Transit'in her dilde sağlamlığı, güvenilirliği ifade ettiğini söyleyen Fleming, "Transit birçok ülkede Van pazarının ortak ismi olmuştur" dedi.
Başarının özverili çalışma, yüksek standartla yakalandığının da altını çizen Fleming, " Transit 1965 yılındaki ilk üretiminden bu yana müşterilerine sağladığı tüm özellikleriyle dünya markası oldu" diye konuştu.