Ford'da 75 bin kişi işsiz kalacak

Amerikan otomotiv devi Ford zarardan kurtulabilmek için hazırladığı yeniden yapılanma planının ayrıntılarını açıkladı. Plan kapsamında en az 75 bin kişi işten çıkarılacak ve 16 fabrika kapatılacak.

İSTANBUL - Amerikan otomotiv devi Ford zarardan kurtulabilmek için hazırladığı yeniden yapılanma planının ayrıntılarını açıkladı. Plan kapsamında en az 75 bin kişi işten çıkarılacak ve 16 fabrika kapatılacak. Bu yıl 9 milyar dolar zarar etmesi beklenen Ford'da yeniden yapılanma operasyonu daha önce ilan edilenden 2 yıl önce yani 2008 yılında tamamlanacak. Özellikle düşen satışlar ve Japon şirketleriyle zorlu rekabet Ford'u güç durumda bırakmıştı. Artan petrol fiyatları nedeniyle tüketicinin benzin açısından daha verimli araçlara yönelmeleri de şirketi zorlayan bir etken.
Ford yeniden yapılanma planında genç işçilere derhal iş bırakmayı, yaşlı işçilerine de erken emekliliği önerdi. İşten ayrılmayı kabul eden ve 50 yaşın üzerindeki her işçiye 140 bin doları bulan tazminat ödenecek. Ford'da bir yıl çalışan genç işçiler teklifi kabul ederlerse 100 bin dolar civarında tazminat alabilecek. Ford fabrikalarında örgütlü sendikanın teklifi kabul ettiği öğrenildi. ABD'nin ikinci büyük otomotiv şirketi Ford'un dünya genelinde 300 bin çalışanı var.