Ford'dan da sitemli yatırım

Ford Otosan, 2006'da 375 milyon dolar yatırım yapacak. Genel müdür Turgay Durak: Çeklerdeki teşvikler bizde olsa rakam çok daha büyük olurdu...
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, 1998 yılında Kocaeli Fabrikası'nın temel atımını takip eden yedi yılda 1.2 milyar dolarlık yatırımla, Ford'un Avrupa'daki ticari araç üretim üssü haline gelen Ford Otosan'ın yeni yatırımlarını açıkladı.
Turgay Durak, ihracata yönelik kapasite artırımları ve yeni ürün yatırımlarının devam edeceğini belirterek şunları söyledi: "Kapasite artırımı yatırımlarımız arasında, toplam 143 milyon dolar bedelle, Kocaeli Fabrikası'nın yıllık üretim kapasitesinin 280 bin adede çıkarılması önemli bir gelişme. Ek olarak, yeni ürün yatırımlarımız da devam ediyor. Yeni Transit, Yeni Transit Connect ve Ford Cargo 6x4 damperli kamyon modeli ile ürün yelpazemizi genişletip, yenileştiriyoruz. Ayrıca, Transit için yeni bir dizel motor tasarımı ve bunun İnönü Fabrikası'nda Avrupa ve Türkiye için üretimi, Cargo için yeni motor çeşitleri tasarım ve üretimi olarak sıralanabilir. Bu çalışmalarımızın toplam yatırım bedeli ise 172 milyon dolar. Böylece, toplam 315 milyon dolar yatırıma imza attık. Tüm bunlara bağlı olarak, yan sanayimizin 60 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmesini öngörüyoruz. Böylece yeni yatırımımız 375 milyon dolar, toplam yatırımımız ise 1.575 milyar dolara ulaşmış olacak."
Dört tip teşvikleri var
Durak, bu bilgileri verdikten sonra ise, "Ancak, Çek Cumhuriyeti'nde olan indirimler bizde de uygulansaydı bu 375 milyon dolarlık yatırım tutarı çok daha büyük olurdu ve açıklamayı da ben ve genel müdür yardımcısı Michael Flewitt değil Ford ve Koç Holding başkanları yapardı" diye konuştu. Çek Cumhuriyeti'nde dört tip yatırım teşviki var. bunlar 10 yıla kadar vergi tatili, istihdam yaratma sübvansiyonları, mesleki eğitim sübvansiyonları ve sabit kıymetler teşvikleri. Ford Otosan Genel Müdürü Durak, Yeni model yatırımı yok mu, sorusuna ise şu yanıtı verdi: Mühendis olarak bizim işimiz yaratmak ve yapmak. Bu aşkımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz."
Turgay Durak şunları söyledi: "1998'den bu yıla kadarki zamana önemli başarılar sığdırdık. Üç yıldır üst üste Avrupa'nın en iyi üretim tesisi seçilen Kocaeli fabrikamız, bu fabrikada üretilen Transit ve Transit Connect araçlarımız ile Eskişehir İnönü Fabrikası'nda üretilmekte olan Puma Transit motoru, Ecotorq kamyon motoru ve Cargo kamyon yatırımları yaptık ve bu yatırımlarımızın karşılığını yine bu süre zarfında elde ettiğimiz yurtiçi ve yurtdışı pazarlara yönelik satışlarımızla gördük. 1998 yılında yerli pazara 39 bin 500 adetlik araç satışı yaparken, 300 araç ihrac etmişiz. Bugün ise 2005 yılı için 130 bin adet yurtiçi satış, 162 bin adet ihracat öngörüyoruz."
İhracatı 250 kat arttı
Yatırımlar sonucu Ford Otosan'ın ihracat gelirinin yedi yılda yaklaşık 250 kat artarak, 2 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Durak, 1998 yılında yüzde 9.6 olan pazar paynın da 2005 itibarıyla yüzde 17'nin üzerinde olacağını belirtti. Durak, yatırımlara paralel olarak aynı sürede istihdamın da 3 bin 457'den 7 bin 898'e çıktığını vurguladı. Durak, şirket olarak yan sanayi ve bayilerle birlikte 54 bin kişiye ulaşan bir istihdam ailesi oluşturduklarını da ifade etti.
Rekor üretim hedefliyor
Ford Otosan'ın 2005 yılı sonunda 81 bini iç pazara, 162 bini ihracata yönelik olmak üzere, 243 bin adetlik rekor üretim gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Durak, şu tahminlerde bulundu: "Yıl sonunda 130 bin adetlik iç satışla yüzde 17'nin üzerinde rekor pazar payına ulaşmayı ve art arda dördüncü yıl iç pazar marka lideri olacağımızı umuyorum. Aynı zamanda, 162 bin adet araç ihracatı ve 2 milyar dolar tutarında ihracat geliri elde ederek, yılı 4.6 milyar dolarlık toplam ciroyla kapatmayı planlıyoruz."
OSD: Vergi oranlarını yarıya düşürün
Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, aynı zamanda Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Başkanı. Durak, son dönem kamuoyunun yakından izlediği 1.2 milyar avroluk Hyundai yatırımı için Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki çekişmeye ilişkin şöyle konuştu: "Ben Türk vatandaşı ve Türk mühendisi olarak yatırım kararının Türkiye lehine olmasını canı gönülden isterim. Herhangi bir Türk vatandaşının da başka türlü düşüneceğini tahmin etmiyorum. Ancak eksiklik var ki karar bir türlü bizim lehimize dönmüyor. İnşallah düzelir diyor ve OSD adına, 500 milyon avrodan büyük yatırımlarda mevcut vergi oranlarının yarıya indirilmesi gerektiği görüşünü dile getiriyorum."
Durak, kurumlar vergisinin yüzde 30'dan 20'ye inmesinin direkt olarak sektöre değilse de Türkiye'ye yararlı olacağını söyledi. Durak, "Ancak yeni model kararları için sadece kurumlar vergisi değil farklı dinamikler de devreye giriyor. Enerji maliyetleri, lojistik, manevi taahhütler de devreye giriyor. Sadece maliyetler düşük diye bir ülke için yatırım kararı çıkmaz. Örneğin son iki yılda Türkiye'ye gelebilecek dört büyük otomotiv yatırımı Orta Avrupa'ya gitti. Toyota, Peugeot-Citroen, Kia ve Ford'un şanzıman yatırımları. Son olarak da Hyundai olayı var. Hyundai için bir yıl önce Avrupa basınında Çeklerin adı çıktı. Büyük yatırımlar için bakılan kriterler arasında Türkiye'nin dezavantajlı olduğu konular var. Oysa ki yatırım çekme yarışında rekabetçi kalabilmemiz lazım."