Formula-1 için 45 bin turist gelecek

Türkiye'de bu yıl ikincisi düzenlenecek Formula-1 yarışları için İstanbul'a 45 bin turist geleceği açıklandı.
Danışmanlık şirketi Deloitte'nin, Formula-1'in Türkiye'ye sağlayacağı kazanımları incelediği...

İSTANBUL- Türkiye'de bu yıl ikincisi düzenlenecek Formula-1 yarışları için İstanbul'a 45 bin turist geleceği açıklandı.
Danışmanlık şirketi Deloitte'nin, Formula-1'in Türkiye'ye sağlayacağı kazanımları incelediği 'Formula-1 Ekonomisi: Türkiye İstanbul Grandprix' başlıklı raporuna göre, 25-27 Ağustos günleri arasında gerçekleştirilecek organizasyona katılım 240 bin kişiyi bulurken, seyircilerin ve yarışlara katılacak ekiplerin yapacağı harcamalarınsa 50 milyon avroya ulaşması bekleniyor.
Ekran başına kilitliyor
Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin ekran başından izlediği Formula-1'in Türkiye'nin tanıtımı açısından eşsiz bir öneme sahip olduğu belirtilen raporda, İstanbul'daki organizasyona pazar günü toplam 130 bin kişinin katılacağı tahmin edildi.
Deloitte'nin hazırladığı rapora göre, yarışı izlemek üzere yurtdışından gelecek seyircilerin sayısı 45 bine ulaşırken, yaklaşık olarak 5 bin yerli ve yabancı VIP seyirci de yarışı Paddock Club'dan izleyecek.
İstanbul dışından 25 bin, İstanbul içinden ise 55 bin kişinin yarışı izlemek için İstanbul Park'ta olacağı öngörülen raporda, yarış haftasında gerçekleşecek toplam katılımın ise 240 bin kişi düzeyinde olması bekleniyor. Deloitte'nin Formula-1 için hazırladığı raporda, seyircilerin yarış haftası yapacakları harcamaların kapsamlı analizine de yer veriliyor.
Seyircilerin organizasyon dolayısıyla İstanbul'da yapacağı çeşitli harcamalar, bilet gelirleri, konaklama harcamaları, ulaşım harcamaları, yiyecek-içecek harcamaları ve diğer harcamalar kalemleri altında toplanıyor.
Para akacak
Yarışlar sırasında, 13.3 milyon avrosu bilet geliri, 18.3 milyon avrosu konaklama harcaması olmak üzere, seyircilerin toplam 43 milyon avro harcama yapacağı öngörülüyor. Tüm harcamalar içinde en yüksek harcamayı ise, 26.7 milyon avroyla yabancı seyircilerin yapması bekleniyor.
Yurtdışından gelen seyircilerin, otellere 15.7 milyon, bilete 5.6 milyon, yeme içmeye ise 4.3 milyon avro harcayacağı hesaplanıyor. Formula-1'e yarışmacı olarak katılacak 11 takımın toplam 7 milyon avroyu bulacak harcamalarıyla birlikte organizasyondaki toplam harcamalar 50 milyon avroya ulaşacak.
Maliyetini amorti ediyor
Deloitte denetim ortağı Ömer Tanrıöver elde ettikleri rakamların genel manzaranın büyük bölümünü ortaya koyduğunu belirtti. 45 bin yabancı turistin Türkiye'ye gelecek olmasının maddi gelirlerin ötesinde bir tanıtıma vesile olacağını ifade eden Tanrıöver, "Türkiye'ye maddi kazancının Formula-1 Federasyonu'na (FOA) ödenecek 13.5 milyon avroluk katılım payını amorti edeceğini ve üstüne artı gelir bırakacağını öngörüyoruz. Kaldı ki, söz konusu böyle önemli bir organizasyona her yıl sorunsuz bir şekilde ev sahipliği yapması Türkiye'nin olimpiyatlara ya da Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma ihtimalini de güçlendirecektir" görüşünü iletti.