Formula 1'de büyük ortaklık

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 konusunda TOBB ile protokol yapıldığını belirterek, ortaklık işlemlerinin başlatıldığını söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 konusunda TOBB ile protokol yapıldığını belirterek, ortaklık işlemlerinin başlatıldığını söyledi.
Yıldırım, TOBB ile ilgili kararın daha önce alındığını kaydederek şöyle dedi:
"Karar alındı. Protokol imzalandı. Sadece biz işin prosedürünü tamamlıyoruz. Protokol neticesinde de ortaklık resmi işlemleri başlatıldı. Ortaklık yüzde 50-50. Ödeme salı günü yapılacak. 25 milyon YTL ödenecek."
Öte yandan İstanbul Ticaret Odası (İTO), 123. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturan İstanbul ekonomisinin önemli kuruluşları arasındaki İTO, padişah fermanıyla 14 Ocak 1882'de kuruldu. O günden bugüne Türkiye ve İstanbul'un ekonomiksosyal hayatına damgasını vuran İTO, 2002 yılında da, Avrupa Odalar Birliği sıralamasında 'Avrupa'nın En İyi Odası' unvanına sahip olmuştu. İTO'dan yapılan açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde, ilk yerli ticaret odası olarak, Dersaadet Ticaret Odası adıyla kurulduğu belirtilerek, şöyle denildi:
"O dönemde Osmanlı'da faaliyete geçen odalar, yabancı devletlere ait ticaret odalarıydı. Dersaadet Ticaret Odası 24 üyeye sahipti. Bugün aktif üye sayısı 243 bine ulaşan ve dünyanın en büyük odası olan İTO, 400'den fazla uzman personeli, 14 şubesi ve dört hizmet birimiyle İstanbul'a ve Türkiye'ye hizmet veriyor. İTO'nun ekonomik alanda önemli bir ağırlığı var."