Formula 1'de ibre TÜRSAB'a döndü

Formula 1 İstanbul Park'ın işletme hakkının devri ihalesine, sadece turizm sektöründen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) teklif verdi.

İSTANBUL- Formula 1 İstanbul Park'ın işletme hakkının devri ihalesine, sadece turizm sektöründen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) teklif verdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu ve Formula Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Park'ın işletmecisi Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş. 'nin (MSO) hisse devri ihalesine Koç Holding'e ait Setur ve TÜRSAB'ın katıldığını anımsattı.
Yıllık yüzde 25 kâr payı
Yalçıntaş, Setur ve TÜRSAB'ın nihai cevaplarının geldiğini belirterek, şöyle konuştu: "Setur, hisselerin devralınmasına yönelik bir teklif veremeyeceğini bildirdi ve bize teşekkür etti. TÜRSAB'ın teklifi de, yıllık 8.5 milyon dolar kira bedeli ve pistin üzerine yapılacak yap-işlet-devret yatırımların işletim hakları için yıllık yüzde 25 kâr payı ödeneceği, Formula 1 yarışlarının tüm kârının FİYAŞ'a bırakılması şeklindedir."
FİYAŞ'ın İTO, TOBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi olmak üzere dört ortağı bulunduğunu hatırlatan Yalçıntaş, TÜRSAB'ın teklifinin, ortaklarla önce ayrı ayrı, daha sonra birlikte değerlendirileceğini söyledi. Yalçıntaş, ne zaman karar vereceklerine ilişkin "Kesinlikle Formula 1'den önce olur. İki haftayı çok fazla geçmaz" yanıtını verdi.