Formula 1'e talep çok

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, "Birçok şirket Formula 1'i kiralamak istiyor" dedi. Yalçıntaş şu bilgileri verdi: "İki de yabancı teklif var. İnceliyoruz, ille kendimiz işletelim demiyoruz."

KÖLN - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, birçok şirketin Formula 1'i kiralamak için kendilerine geldiğini belirterek, "Bizim için düşünülmesi gereken bir teklif" dedi.
Yalçıntaş, dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan ve iki yılda bir düzenlenen Anuga Gıda Fuarı nedeniyle geldiği Köln'de, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Almanya'nın bir numaralı fuar ülkesi olmaya devam ettiğini, ancak bu ülkede fuarların inişe geçtiğini dile getiren Yalçıntaş, firmaların tüketim merkezine ve Avrupa'ya uzak olmayan şehirler aradığını, bunun için Moskova, Dubai ve İstanbul'un öne çıktığını ifade etti.
Yalçıntaş, "Merkezi fuarcılık açısından İstanbul'un iklim şansı var. Çünkü ne Moskova gibi soğuk, ne de Dubai gibi sıcak. İstanbul uzak da değil. Birçok Alman fuar şirketinin İstanbul'a yönelik ciddi talebi var. İstanbul'u yükselen bir yıldız yapmak bize düşüyor" diye konuştu. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi olarak CNR'nin işlettiği 100 bin metrekarelik fuar alanı ve binaları bulunduğunu anımsatan Yalçıntaş, şunları kaydetti: "Orada en büyük hisse İTO'nun. TOBB'un da hissesi var. Fuar alanlarının işletilmesinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin söz sahibi olması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda Almanlarla işbirliği yapılabilir. Alman fuar şirketiyle 'gel fuarını burada yap' şeklinde anlaşma da olabilir. Amaç büyük firmaları çekmek." Yalçıntaş, gerekli yapılanmanın tamamlanması halinde CNR'nin çevresindeki alanları da İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin bünyesine katacaklarını belirtti.
Doğu ve batıdan teklif
Yalçıntaş, bu arada Formula 1 ve İstanbul Park'taki yarışlara ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "Yarışları organize eden şirket Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (FİYAŞ). Birçok şirket bize gelmeye başladı, 'Siz bize kiralayın, biz işletelim, karşılığında size kira verelim, yarışları biz getirelim, biletleri biz satalım' diye. Bizim açımızdan düşünülmesi gereken bir teklif."
Kiralama konusunda yerli-yabancı ayırımı yapmadıklarını belirten Yalçıntaş, şöyle konuştu: "Kapıyı çalan yabancılar da var. İki yabancı var. Yabancılardan biri doğudan, biri batıdan. Türk şirketlerinden de büyük ilgi olduğunu biliyorum. Bunlar sektörle ilgili şirketler. Herkesle bir ön görüşme yapalım. Arzu ettiğimiz seviyede bir ilgi ise ihale yaparız. İlla biz işleteceğiz diye bir şey yok. Bu işbirliği de olabilir. Seçtiğimiz firmaların yurtdışından getireceği katma değere bakarız."
Murat Yalçıntaş, İTO'nun Doğu Anadolu Turizm Odaklı Kalkınma Projesi'ne ilişkin bir soru üzerine, bu bölgelerde çok ciddi kış, yayla ve inanç turizmi potansiyeli olduğunu vurgulayarak, projeyi, teşvik, ulaşım, eğitim ve güvenlik ayakları üzerine oturttuklarını söyledi.
Kış olimpiyatı projesi
Bölgesel ve sektörel olması gereken projede 18 ilin yer aldığını belirten Yalçıntaş, şu bilgiyi verdi: "Proje bazında kendimize bir hedef koyduk. Buna Kış Olimpiyatları dedik. Hükümetin desteği olmadan olmaz. Başbakan'la görüştüm, sıcak baktı. 'Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'i almışsınız. Madem bütüncül yaklaşıyorsunuz, Güneydoğu Anadolu'yu es geçmeyin' dedi. Altyapıyı oluşturup hükümete sunacağız."