Fortis: Dışbank iki kat büyür

Finans devi Fortis'in yönetim ve icra kurullarının başkanı Jean-Paul Votron, "Dışbank'ta iş hacmini beş yılda iki katına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

İSTANBUL - Dışbank'ın yüzde 89.3 hissesini 880.02 milyon avroya almak için anlaşma imzalayan finans grubu Fortis İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Votron, Dışbank'ın iş hacmini beş yıl içinde iki katına çıkarmayı hedeflediklerini ve özellikle ticari bankacılık alanında yoğunlaşacaklarını söyledi.
Jean-Paul Votron, Fortis'in Dışbank hisselerini satın almasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin yedinci büyük özel bankası olan Dışbank'ı daha üst sıralara çıkarmayı hedeflediklerini ve bunun için daha fazla şubeye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Votron, sahip olduğu dinamik yapısı, nüfus potansiyeli, genişleyen orta sınıfı ve KOBİ'lerin Türkiye'yi cazip bir pazar haline getirdiğini de sözlerine ekledi.
Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Votron, "Stratejimiz ticari bankacılık. Fortis Avrupa'da 100 iş merkezine sahip. Biz ticari bankacılık için referans bankayız" diye konuştu.
'Türkiye kritik önemde'
Türkiye'deki mevcudiyetlerinin kritik derecede önemli olduğunu söyleyen Jean-Paul Votron, grubun stratejisini şöyle özetledi; "Fortis'te organik büyüme istiyoruz. Organik olmayan satın alma, büyümede hız kazandırma amaçlıdır. Türkiye'de de bunu gerçekleştiriyoruz. Benelüks ülkelerinde olmayan işlerimizin, kârımızın yüzde 30'unu temsil etmesini istiyoruz. Şu anda yüzde 15'tir, bunu iki katına çıkaracağız."
Dışbank hisselerini alarak Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok memnun olduklarını da vurgulayan İcra Kurulu Başkanı Votron konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye her zaman benim kalbimde yeri olan bir ülkedir. Ülkeyi, insanları, ekonomisini seviyorum. Motivasyon, enerji, adanmışlık ve profesyonelliği görüyorum. Şirkete katıldığımdan beri biz bunu çok konuştuk ve Türkiye'de olmaktan çok memnunuz. Çok şanslıyız ki Dışbank yönetimiyle tanışma fırsatını bulduk ve çok kısa sürede bir sonuca vardık. Birlikte çok iş yapabileceğimizi, iyi işler çıkarabileceğimizi düşündük." Şirket satın almalarını sürdüreceklerinin sinyalini de veren Votron, ocak ayında yatırımcıların da katıldığı bir toplantıda "3'te 2 organik, 3'te 1 de organik olmayan (satın almalarla) şekilde büyüyeceğiz" dediklerini söyledi.
İcra Kurulu Başkanı Votron, Fortis'te basit bir felsefeleri olduğunu belirterek, "Dışbank'ta da aynı felsefeyi buldum. Onun için bugün buradayız" dedi. Jean-Paul Votron, 'Türkiye'nin çevre ülkelerine baktığınızda sizi ürküten bir durum var mı?' sorusu üzerine, "Dünyanın gidişine ilişkin hiçbir zaman tam doğru cevabı tutturamazsınız. Bir ülkenin enerjisine, başardıklarına bakmak lazım. Türkiye bu açıdan son 5 yılda çok büyük şeyler başardı. Bizim de aradığımız bu" diye konuştu.
Votron sektördeki rekabeti ne şekilde etkileyecekleri sorusu üzerine ise, "Ben rekabetten korkmam. Biz ve Dışbank rekabete hazırız, rekabetle baş edebiliriz. Bu tür hareketten hoşlanıyorum" sözleriyle yanıtladı.
'Yasalara saygılıyız'
İcra Kurulu Başkanı Votron, Türk bankacılık sektörüne girmelerinin ardından yabancıların Türkiye'ye ilgisinin artacağını da vurgulayarak, şunları kaydetti: "Çünkü siz yatırımcılara kapılarınızı açıyorsunuz. Fortis, yasa koyucu ve iş yapılan alanlardaki kontrol mekanizmalarıyla çok takdir görecektir. Çünkü, biz bu konuya son derece dikkatle uyarız. Küresel bir oyuncuyuz ama Türkiye'de yerel olarak saygı gören bir oyuncu olmak istiyoruz. Benelüks ülkelerinden sonra ikinci büyük piyasaya giriyoruz."
Jean-Paul Votron, "Teklifin biraz yüksek olduğu yönünde yorumlar var ne diyorsunuz' sorusunu ise şöyle yanıtladı; "Tamamı 985 milyon avro, gelecek için her iki tarafı da tatmin etti. İki tarafın da kazandığı durum söz konusu. Yani kazan-kazan durumu..."
'Fortis marka olacak'
Votron bankanın isminin değişip değişmeyeceği şeklindeki bir sorusuya ise şu yanıtı verdi:
"Dışbank'ı dünyaya açıyoruz. Fortis, 53 ülkede var. Felsefemiz şu; bir marka etrafında olunmalı. O zaman o marka için uluslararası alanda reklam yapabilir, uluslararası ve yerel medyayı kullanabilirsiniz. Tek bir kimlik etrafında dünyayı bağlayabilir, ürünlerinizi sunabilirsiniz. Bugün Türkiye'de Fortis, düne göre daha iyi tanınıyor. Fortis'i insanların tanıyacağı bir marka haline getireceğiz."
Fortis İcra Kurulu Başkanı Votron, logoya ilişkin soru üzerine de, Fortis'in logosunun bankacılık sektörünün dinamikliğini ve renkliliğini yansıttığını söyledi.
'Boşlukları dolduracağız'
Votron, 15 yıllık geçmişi olan Fortis'i satın almaların ileriye götürdüğünü dile getirerek, bulundukları ülkeler dışında başka planları olduğunu ve dünyanın çeşitli yerlerindeki boşluklarını doldurmaya niyetlerinin olduğunu söyledi. Daha da büyümeyi arzu ettiklerini söyleyen Votron, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fortis bir Avrupa şirketi. Avrupa'yı fethetmiş durumdayız. Ama koca dünya var. Dünyada da mevcuduz. Asya'da da önemli oyuncuyuz."
Doğan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Tufan Darbaz da, Dışbank hisselerinin satışından gelen paranın ne şekilde kullanılacağına ilişkin bir sorusu üzerine esprili bir şekilde, "Dışbank'ta mevduat olarak değerlendireceğiz" dedi. Bu arada, Fortis ile Dışbank görüşmesinin yılın son çeyreğinde başladığı ve hızlı şekilde tamamlandığı öğrenildi.
Votron: Felsefemiz hissedarı mutlu etmek
Votron, Dışbank'ta küçük hissedarların sahip oldukları hisseleri satın almaya yönelik yapacakları çağrıya ilişkin bir soruyu da, "Bizim kültürümüz insanlara, hissedarlara saygıdır. Fortis'in temettü stratejisi, hissedarlarımızı mutlu etmek. Bu değerlerimizin bir parçası" diye yanıtladı. Votron, temettü dağıtan ve bunu seven bir şirket olduklarını da ifade ederek, "Bütün dünyada bu konuda çok iyi bir performans çıkarmakla tanınıyoruz. Bu yıl 2 milyar avro gibi bir temettü dağıtacağız" diye konuştu.
Öte yandan, Fortis Finans Yöneticisi Gilbert Mittler ise, "Biz tüm hissedarlara aynı fırsatı sunmak istiyoruz. Parayı mı alırlar, yoksa Dışbank'ta hissedar olarak mı kalmak isterler? Bu onların kararı. Halka yeniden arz, iş planımızı sunduktan sonra düşünülebilecek konu" şeklinde yanıtladı.
Bayazıt: Daha geniş olanaklar sunacağız
Dışbank Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Tayfun Bayazıt, "Bugün Dışbank için yeni bir dönemin başlangıcı. Yeni hedeflere yol alacağız" dedi. Heyecanlı ve gurur dolu günler yaşadıklarını ifade eden Bayazıt, "Türkiye için de çok önemli adım atıldığına inanıyorum. Yaklaşık 1 milyar avroluk doğrudan yabancı sermaye yatırımı bugünlerde gerçek oluyor" diye konuştu. Dışbank'ın sektörün önde gelen oyuncuları arasına girmek üzere sıçramaya hazır olduğunu da söyleyen Bayazıt, daha büyük ölçekli çalışma ve operasyon maliyetini en düşüğe indirebileceklerini, çalışanlarına daha büyük finans grubu olarak daha geniş olanak sunacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Bireysel müşterilerimize daha geniş bir ürün yelpazesi sunarken, kurumsal ve ticari müşterilerimizin özellikle Avrupa pazarında yeni açılımda bulunmalarına imkân sağlayacağız."