Fortis kavga-dövüş BNP'ye satıldı

Fortis kavga-dövüş BNP'ye satıldı
Fortis kavga-dövüş BNP'ye satıldı

Belçika?daki Ghent şehrinde yapılan yönetim kurulu toplantısında belgeler havada uçtu.

Belçika-Hollanda ortaklı Fortisbank'ın Fransız BNP'ye devri, ellerindeki belgeleri ve ayakkabılarını yönetime fırlatan küçük ortaklara rağmen onaylandı

GHENT- Küresel krizin Avrupa’daki ilk kurbanlarından Belçika-Hollanda ortaklı finans grubu Fortis’in bankacılık bölümünün yüzde 75’i kavgalı genel kurulla Fransız bankacılık devi BNP’ye satıldı. Bankanın genel kuruluna katılan ortakların yüzde 73’ü devletleştirilen Fortis’in satışa onay verirken, hisselerin yüzde 5’ini elinde bulunduran Çinli sigorta şirketi Ping An ile çok sayıda küçük hissedar satış kararına ret oyu verdi.
Genel kurula katılan küçük ortaklar Fortis yönetim kuruluna ellerindeki belgeleri ve ayakkabılarını atarken sürekli marş söylediler. Küçük ortakları temsil eden avukat Mischael Modrikamen ekim ayından sonra da Fortis hisselerini satın alanların oy kullanmalarına olanak sağlayan genel kurul kararının Belçika yasalarına aykırı olduğunu söyledi ve dava açacaklarını belirtti. Modrikamen’in genel kurulda küçük ortakları oylamanın yapılacağı ve yönetim kurulunun oturduğu podyumu işgal etmeye çağırması da sonucu değiştirmedi.
Fortisbank hisselerinin satışı aralık ayında Belçika’da koalisyon hükümetinin dağılmasına neden olmuş ardında bir mahkeme satışı iptal etmişti. Yeni hükümet ise ortakların satışa karşı çıkmaması için koşulları iki kez iyileştirmişti. (afp, Reuters)