Fortis: Sıfırlama tek başına tedbir değil

Fortis Bank İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jean Paul Votron, piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmanın Türkiye için önemli olmadığını belirterek, "Türk ekonomisinin son derece sağlam dinamikleri var.

İSTANBUL - Fortis Bank İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jean Paul Votron, piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmanın Türkiye için önemli olmadığını belirterek, "Türk ekonomisinin son derece sağlam dinamikleri var. Bu yüksek dalgalanma dönemlerinde bile fikrimi değiştirmedim. Amacımız bu dinamik yapıdan faydalanmaktır" dedi. Fortis Bank'ın İstanbul'daki basın toplantısında konuşan Votron, yabancılara yönelik stopajın sıfırlanmasına ilişkin olarak da, "Yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek çok önemli. Piyasa çok çekici bir piyasa. Bunu kolaylaştıracak bütün önlemler, yatırımcılara çekici gelecektir" görüşünü dile getirdi.
Fortis Bank Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt ise, piyasalardaki son dalgalanmanın Türkiye için bir kriz olmadığını belirterek, "Paniğe kapılmak için bir neden yok. Son türbülans, bu seneki enflasyon hedefini biraz saptırsa da olumlu görüşlerimiz devam ediyor" dedi.
Fortis haftada bir şube açacak
Bayazıt yabancıya stopajın sıfırlanmasına ilişkin de, "Hükümet yabancılar için handikapı bertaraf etmeyi amaçlıyor. Stopaj tek başına tedbir değil, tedbirlerden bir tanesi" diye konuştu. Uluslararası yönetiminin yabancı bir ülkede ilk defa toplandığını belirten Votron, "2009'da Türkiye'de 300 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Her hafta 4 bin yeni müşteri, bin yeni KOBİ müşterimiz oluyor. Haftada bir şube açıyoruz" dedi.