Fortis: Türkiye'de yatırıma devam

Dışbank'ı geçen yıl satın alan Fortis Bank'ın İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Votron, Türkiye'de kâr ettiklerini ve yatırımları sürdüreceklerini açıkladı.

BRÜKSEL - Dışbank'ı geçen yıl satın alan Fortis Bank'ın İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Votron, Türkiye'de kâr ettiklerini ve yatırımları sürdüreceklerini açıkladı. Votron, 'Le Soir' gazetesine verdiği demeçte, 2006'nın ilk yarısı hakkında bilgi aktarırken, bu süreçte Türkiye'de 24 milyon avro kâr ettiklerini söyledi.
'Türkiye'de yeni şubeler açtıklarını, yeni ürünler sunduklarını ve tüm temel yatırımlara rağmen kâr ettiklerini' ifade eden Jean-Paul Votron, bankanın bu ülkeye yönelik planlarının uygulamasının öngörüldüğü gibi süreceğini, yatırımlara devam edileceğini belirtti.
Votron, "Türkiye'de bir bankaya yüzde 100 sahip olmak isteyen çok" dedi.
Fortis Bank 2006'nın ilk yarısında 2.7 milyar avro kâr ettiğini, bunun bir yıl önceye göre yüzde 29 artış anlamına geldiğini belirten Votron, bankada 58 bin kişinin çalıştığını söyledi. Votron, bir süre önce yaptığı açıklamada da, "Türkiye'ye çok büyük bir dinamizm görerek geldik. Nüfusu, büyüyen ve gelişen orta sınıfı, sağlam bir KOBİ pazarını gördük. Bu ülkede uzun vadeli olarak kalacağız" demişti.
'AB'nin siyasi sonucu önemli değil'
Fortis uzmanı Marie-Victoire de Groote da Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin başlaması sayesinde yatırımların arttığını, Avrupa Birliği ile ticaret hacminin giderek büyüdüğünü belirterek şöyle konuştu:
"Müzakerelerin siyasi sonuçlarının ne olacağı fazla önemli değil. Türk ekonomisinin AB ekonomisiyle bütünleşmesi devam ediyor ve bu gidiş değişmez."