'Fosfat zengini' ortaklık istiyor

Tunus'ta resmi temaslarda bulunan ve Başbakan Muhammed Gannuşi ile görüşen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bölgedeki krizlerin gerek turizm...

TUNUS - Tunus'ta resmi temaslarda bulunan ve Başbakan Muhammed Gannuşi ile görüşen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bölgedeki krizlerin gerek turizm, gerekse ekonomi ve petrol fiyatlarına olumsuz etkiler yaptığına işaret ederek, bu krizlerin bir an önce çözümü hedefiyle aktif bir politika yürüttüklerini söyledi.
Başta Irak ve Filistin olmak üzere uluslararası konular ve ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmelerde, turizm, yatırımlar, tekstil, inşaat sektörü ve fosfat madeni gibi konularda işbirliği alanları da masaya yatırıldı. Gannuşi, ülkesinin fosfat bakımından zengin olduğuna işaret ederek, Türkiye'de bu alanda ortak yatırım yapma talebini dile getirdi. Tekstil alanında da Türkiye'den yatırım ve ortaklıklar isteyen Gannuşi, kurulacak ortaklıklarla Avrupa'ya birlikte açılabileceklerini aktardı.
Haziranda da Gannuşi geliyor
Görüşmede siyasi ve ekonomik konuları gözden geçirdiklerini belirten Gül, Türkiye ve Tunus'taki yönetimlerin, iki ülkeyi birbirine yakınlaştırma ve daha fazla işbirliği kurma yönünde ortak iradeye sahip olduklarını belirtti.
İki ülke arasında birçok hukuki ve siyasi altyapının tamamlandığını, anlaşmalar imzalandığını, serbest ticaret anlaşmasının devreye girdiğini kaydeden Abdullah Gül, "Şimdi bunların meyvelerini toplama zamanı" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın davetini de ilettiğini belirten Gül, Gannuşi'nin haziranda Türkiye'ye geleceğini söyledi.