Foxconn kilidi vurdu

Foxconn kilidi vurdu
Foxconn kilidi vurdu
Çalışma şartlarının kötülüğüyle gündeme gelen Foxconn'un Çin'de iPhone üreten fabrikası önceki akşam işçiler arasındaki kavga sonrası kapatıldı.
Haber: EKONOMİ SERVİSİ / Arşivi

Apple’ı dünyanın en değerli şirketi yapan iPhone’u üreten Foxconn’un fabrikaları isyanlar ve intiharlar ile anılıyor. Apple’ın iPhone ve iPad’lerini üreten Tayvan menşeli Foxconn’un Çin’de bulunan üretim tesisinde çıkan kavga 40 kişiyi hastanelik etti. Kavgadan sonra Foxconn Çin’in kuzeyinde bulunan fabrikayı kapatma kararı aldığını açıkladı. 2000 işçinin karıştığı kavganın fabrikanın üretim bölümünde çıktığı açıklandı. Kavganın yüzünden olmadığı, kişisel bir husumetten ötürü çıktığı ileri sürülürken 79 bin kişinin çalıştığı Foxconn fabrikasına gelen 5000 polis kavgaya karışanların bir kısmını tutukladı.

İşçilerin hali kalmadı Çin Emek Bülteni isimli yayın organında çalışan Geoffrey Crothall Foxconn’da çalışan işçilerin koşullarının kötü olduğunu, bu yüzden her an patlamaya hazır olduklarını söyledi. Crothall, “İşçiler adaletsizliğe karşı çıkıyor ve haklarını arıyorlar ama sürekli üretim baskısı altındalar” dedi. Elektronik cihaz yapımında dünyanın en kârlı kontratlarına imza atan firma olarak bilinen Foxconn aynı zamanda Microsoft ve HP için de üretim yapıyor. Foxconn’a sahip olan Hon Hai holdingin hisseleri yüzde 1.14 düştü.
Geçen haziran ayında Foxconn işçileri yoğun mesai saatleri ve kötü çalışma koşullarını protesto etmek amacı ile 100 işçinin katıldığı bir isyan başlatarak fabrikadaki üretim araçlarına zarar vermişlerdi. Foxconn bu durumdan sonra harekete geçti ve Çin’deki üretim tesislerinin bazılarında yenilenmeye gitti. Öte yandan işçilerin maaşlarını yükseltmek için çeşitli çalışmalar yapan firma yine de fabrikasında kavga çıkmasını engelleyemedi.
Foxconn Çin’de istihdam ettiği 1.2 milyon kişi ile Çin’in en çok istihdam sağlayan firmalarından biri pozisyonunda. 102 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Foxconn’un dünya çapında bulunan 13 üretim tesisinden 9’u Çin’de konuşlanmış durumda. Firmanın adı bir dönem iş stresi yüzünden intihar eden fabrikalar ile ünlenmiş ve üretim fabrikalarının adı ‘intihar fabrikası’na çıkmıştı. Geçen aylarda Foxconn kapılarını gazetecilere açmış ve hatta Apple’ın CEO’su Tim Cook’u da ağırlamıştı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  IPad

  ,

  Dünya

  ,

  Apple

  ,

  Çin

  ,

  Tim Cook

  ,

  Piyasa

  ,

  Yayın

  ,

  Protesto

  ,

  CEO

  ,

  kavga

  ,

  ,

  firma

  ,

  Karşı

  ,

  İntihar