France Telecom'a 3.4 milyar avro

Fransa hükümetinin borç yükünü hafifletmek amacıyla satışa çıkardığı France Telecom hisselerinin yüzde 6.2'sinin satışından 3.4 milyar avro (4.2 milyar dolar) gelir elde edildi.

PARİS/LONDRA - Fransa hükümetinin borç yükünü hafifletmek amacıyla satışa çıkardığı France Telecom hisselerinin yüzde 6.2'sinin satışından 3.4 milyar avro (4.2 milyar dolar) gelir elde edildi. Fransa Maliye Bakanlığı, Avrupa'nın en büyük ikinci sabit hat ve cep telefonu operatörü olan France Telecom'un 152.2 milyon adet hissesinin satışının tamamlanmasının ardından hükümetin elinde yüzde 34.9 pay kaldığını açıkladı.
Hükümetin hedefi 4.5 milyar avro
Bankacılık kaynakları, önceki gün kurumsal yatırımcılara gerçekleştirilen satışta hisse başı fiyatın hedeflenen fiyat aralığı olan 22.5- 22.85 avronun alt sınırında kalarak 22.5 avro olduğunu belirtti. France Telecom hisseleri dün günü 22.41 avrodan kapattı. Satışa yakın kaynaklar, yatırımcıdan gelen talebin beklentilerin altında gerçekleştiğini ve bu nedenle satış işlemlerini yapan bankaların elinde satılamayan hisseler kaldığını aktardı. Bankacılar, bu hisselerin ileri bir tarihte satılabileceğini ifade etti. Fransa hükümeti, France Telecom'un yüzde 8'ini satmayı ve bu satıştan yaklaşık 4.5 milyar dolar gelir elde etmeyi amaçlıyordu.