Frankfurter Allgemeine: Koç'u Türkiye'de kimse geçemiyor

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Koç Holdingi, 'Rahmi Koç'un Türkiye'nin en büyük holdingi haline getirdiği, oğlu Mustafa Koç'un ise dünyanın ilk 500 firması arasına' soktuğunu yazdı.

BERLİN - Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Koç Holdingi, 'Rahmi Koç'un Türkiye'nin en büyük holdingi haline getirdiği, oğlu Mustafa Koç'un ise dünyanın ilk 500 firması arasına' soktuğunu yazdı.
'Koç'u Türkiye'de kimse geçemiyor' başlığıyla verilen haberde, Mustafa Koç yönetiminde grubun geçmişten günümüze sağladığı başarılara yer verildi. Haberde, Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un, ilk olarak 31 Mayıs 1926 tarihinde Ankara Ticaret Odasına tüccar olarak kayıt yaptırdığı hatırlatıldı. Koç Holding'in 2002 yılında, cirosunu 2012 yılına kadar 18,2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediği, bu hedefe yıllık yüzde 40'lık büyüme hızıyla 2005 yılında ulaştığı belirtildi.
Yönetim profesyonellerde
Türkiye'nin büyüme hızı ve ihracat atağının Koç Holding'in büyümesine katkı sağladığı, ancak en büyük etkenin, 'şirket yapısının saydam ve yönetiminin profesyonellerin elinde olması' olduğu ifade edildi. Koç ailesinden sadece Mustafa Koç'un, yönetim kurulu başkanı olduğuna işaret edilen haberde, 14 kişilik yönetim kurulunda Nestle şirketinden Helmut Maucher, Ford Motor'un eski yönetim kurulu başkan yardımcısı Wayne Booker, Harvard Üniversitesi emekli İşletme Fakültesi Dekanı John Mc Arthur ve Siemens'den Christoph Urban gibi ünlü isimlerin bulunduğu vurgulandı. Ayrıca holdingde 87 bin çalışanının bulunduğu ifade edildi.