Fransa kâbusu atlatıldı

Fransa'daki referandum ve Almanya'nın erken seçim kararının yarattığı şoku üzerinden kısa sürede atan piyasalarda yabancı girişlerinin de etkisiyle hızlı toparlanma yaşanıyor.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Fransa'daki referandum ve Almanya'nın erken seçim kararının yarattığı şoku üzerinden kısa sürede atan piyasalarda yabancı girişlerinin de etkisiyle hızlı toparlanma yaşanıyor. Hafta başından bu yana başta Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı bankalar olmak üzere Londra kaynaklı döviz satışları kurları aşağı çekiyor. Bir haftalık süreçte yaklaşık 1 milyar doları aşan döviz sattığı tahmin edilen yabancıların bonoya yönelmesinin etkisiyle faizlerde de düşüş yaşanıyor.
Fransa'daki referandumdan hayır çıkacağına ilişkin beklentileri fiyatlandıran ve geçen hafta 1.4000 YTL'yi zorlayan dolar hafta başından bu yana müzakerelere 3 Ekim'de başlanacağına ilişkin beklentiyi satın almaya başladı.
Türk şirketleri dolar aldı
Uluslararası piyasalarda avroya karşı son 8.5 ayın en yüksek seviyesi olan 1.2183'e ulaşan dolar dolar iç piyasada ise yabancı satışları yüzünden dün de 1.7 YKr değer kaybıyla 1.3520 YTL'den günü tamamladı. Avro ise paritenin de etkisiyle 1.9 YKr düşüşle 1.6580 YTL'ye geriledi. Dün yabancı satışları sürmesine karşın Türk şirketlerinin alım yaptığını belirten bir bankacı, "Kurlarda yaşanan yaklaşık 50 bin TL'lik düşüş yüzünden şirketler daha fazla düşmez diye ihtiyaçları olan dövizi almaya başladı. Sabah itibarıyla başlayan kurumların bu döviz talebini karşılamak için yaptığımız tüm döviz alımlarında karşımıza ya Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı bankalar ya da Londra çıktı. Türk bankaları döviz satmıyor" dedi.
Doların 1.3500 YTL'de psikolojik direnci bulunduğunu söyleyen aynı yetkili, "Bir süre bu seviyede tutunsak bile önümüzdeki günlerde devam etmesini beklediğimiz bu yabancı satışları yüzünden 1.3000 YTL'yi görebiliriz. Yerli ve yabancı yatırımcılar 3 Ekim'deki müzakere sürecini artık satın alıyor" yorumunu yaptı.


Büyütmek için tıklayınız

Bundan sonra piyasaların iç dinamiklere göre hareket edeceğini söyleyen bankacılara göre kısa vadede mayıs ayı enflasyon rakamı, faiz kararının görüşüleceği Para Kurulu toplantısı, IMF heyetinin Türkiye temasları ve ay ortasında yapılacak olan Avrupa Birliği toplantısı belirleyici olacak.
Faiz yüzde 16'nın altında
Yabancılar adına işlem yaptığı tahmin edilen bir büyük Türk bankası ve Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı bankaların bono alımlarıyla faizlerde de hızlı düşüş yaşandı. Son günlerde yabancı alımlarına yerli yatırımcıların da katılmasıyla güçlenen hareketin etkisiyle dün 24 Ocak 2007 vadeli gösterge tahvil 0.5 puan düşüşle yüzde 15.96'ya indi. Yüzde 16'nın altında faizlerin artık Para Kurulu toplantısını bekleyebileceğine dikkat çeken bir bankacı ise şu yorumu yaptı; "Halen fonlama maliyetleri yüzde 15.60. Kısa vadede bu seviyenin altını beklemiyor. Ancak Para Kurulu'ndan yeni bir faiz indirimi kararı çıkarsa ve yabancıların bono alımları sürerse faizlerdeki düşüş devam edebilir."
İMKB'de ilk hedef 26.200
Fransadaki referandum tedirginliğinin atlatılmasıyla faiz ve dövizde başlayan hızlı düşüş İMKB'ye de olumlu yansıdı. Güne alımlarla başlayan borsa kapanışta 568 puanlık çıkışla 25.799'a ulaştı. İşlem hacmi 967.88 milyon YTL'ye yükseldi. Borsada dün yaşanan yükselişte Koç Grubu'nun Carlyle ile Türk Telekom özelleştirme ihalesine girebileceğini açıklaması ve Hazine'nin 15 yıl vadeli tahvil ihracı etkili oldu. Bu arada bugün açıklanacak enflasyon rakamının düşük çıkacağı ve Para Kurulu'nda yeni bir faiz indirimi kararı alınacağına ilişkin beklenti de çıkışı destekledi. Borsa açısından kritik 25.500 direnç seviyesi dün hacmi artışıyla aşıldı. İşlem hacmindeki artışın korunması halinde teknik olarak 26.200'in test edilebileceğini söyleyen borsacılar, "Yaz rehaveti öncesinde piyasa oyuncuları yükselişi deniyor. 26.200 geçilirse piyasa 28.000'e gidebilir. Ancak bunun için öncelikle işlem hacminin artması gerekiyor. Yoksa bir süre mevcut seviyelerde kalırız" dedi.