Fransa sarayındaki 'bojole' şenliğinde Fransızlar'dan Türk şarabına tam not

Fransa sarayındaki 'bojole' şenliğinde Fransızlar'dan Türk şarabına tam not
Fransa sarayındaki 'bojole' şenliğinde Fransızlar'dan Türk şarabına tam not

Fransa?da Rhone Nehri Vadisi?nde küçük bir kasaba olan Beaujeu?deki bağlarda üretilen şaraplar bu yıl çok başarılı ve tarihi bulundu.

Fransızlar her yıl kasımın üçüncü perşembesi 'bojole' şaraplarını şenliklerle kutluyor. Türkiye'de de Kavaklıdere 'primeur' şarabını piyasaya çıkarıyor. Kavaklıdere, bu yıl da İstanbul Fransız Sarayı'ndaki kutlamaların davetlisiydi
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

ANKARA - Primeur bir diğer ifadeyle Beaujolais Nouveau (bojole nuvo) şaraplarının tanıtımı, Türkiye dahil tüm dünyada yapıldı. Türkiye’de Kavaklıdere uzunca bir süredir bu geleneği sürdürüyor. Geleneksel olarak kasım ayının üçüncü haftası dünyadaki birçok şarap üreticisi, bağbozumu bitimini kutlamak için, yeni şaraplarının habercisi olan Primeur’ü piyasaya çıkarıyor.
Primeur olarak anılan bu yılın ‘Beaujolais Nouveau’ şarapları geleneksel olarak Fransa’nın Beaujeu kasabasında düzenlenen Sarmentelles festivaliyle tadıma sunuluyor. Rhone Nehri Vadisi’nde küçük bir kasaba olan ve şaraba ismini veren Beaujeu’de bu yıl tadımı yapılan 2009 şarapları olağanüstü ve tarihi bulundu. 

Dünyada önemi artıyor
Kasabadaki festival hafta sonu na kadar sürdü. Fransa’nın dışındaki diğer ülkelerde, bağbozumu bitimi daha çılgınca kutlandı.
Japonya’da Primeur fanatikleri, başkent Tokyo’ya 100 kilometre uzaklıktaki Hakone şehrinde toplandı. Şarap severler, ülkenin kaplıcalarıyla ünlü bu şehrinde şarap banyosu yaptı.
Şarap fanatiği Japonlar, geldikleri Hakone Kowakien Yunessun kaplıcasında, kaynak suyundan oluşturulan havuza dökülen birkaç şişe taze kırmızı şarap ile hem banyo yaptı, hem de tadına baktı. Türkiye’de de Kavaklıdere’nin taze şaraplarından, ‘primeur’ serisi için tadım günü düzenlendi.
2009 yılı primeur şaraplarının tanıtımı, dünya ile aynı gün Türkiye’de yapıldı. Primeur etiketli genç şarapları ilk kez 1988’de üreten Kavaklıdere, her yıl en aromatik üzümün kullanıldığı şaraplardan bu yıl kırmızıda öküzgözü, beyazda da sultaniyeyi kullandı. Her sene, kasım ayının üçüncü perşembesi, tüm dünyada aynı anda piyasaya çıkan, ‘Beaujolais Nouveau (primeur)’ geleneği, Türkiye’de Kavaklıdere Şarapları tarafından 1988 yılından beri şarap severlerle paylaşılıyor.
Firma bu kapsamda, Ankara Hilton’da 2009 Kavaklıdere Primeur Şarapları için, Tanıtım ve Tadım günü düzenledi. 

Fransa geleneği
Daha sonra ‘Beaujolais Nouveau’ için İstanbul’da Fransa Sarayı’nda geleneksel kutlama yapıldı.
Kavaklıdere her yıl olduğu gibi yine Fransız Sarayı’ndaki kutlamaya taze şaraplarıyla katıldı. Yöresel Fransız peynirleri ve pateler eşliğinde Kavaklıdere Primeur şarapları, Beaujolais (bojole) şaraplarıyla birlikte tadıldı. Özellikle davete katılan Fransız konuklar Türk şarabını gayet başarılı bulduklarını, hatta daha iyi olduğunun söylenebileceğini belirttiler. Türk şarapseverler de Kavaklıdere ile birlikte yeni Fransa’daki Beaujolais Nouveau keyfinin Türkiye’ye taşındığının altını çizdiler.

Kutlamalar sürüyor
Kavaklıdere Firması, primeur kutlamaları çerçevesinde, İstanbul’da restoranların ağırlıklı olduğu bölgede de tanıtım yaptı. Bir şenlik çerçevesinde bando eşliğindeki kutlamalarda bağ bozumunun bittiği ve yeni ürünlerin piyasaya çıktığı duyuruldu. Kutlamalardaki amacın ise bu geleneği Türkiye’de sürdürmek için tanıtım aktiviteleri yapmak olduğu belirtiliyor. Kutlamalar 20 Kasım’da İzmir’de yapıldı. Bugün de Bursa’da.

Başman: Türk şarapları başarılı sahip çıkalım
Kavaklıdere Şarapları Murahhas Azası Ali Başman da, bu yılın şaraplık üzüm üretimi için dengeli bir yıl olduğunu belirterek, “Bu nedenle, bu yılın ürünlerinden elde edilecek şarabın daha kaliteli olmasını bekliyoruz” diye konuştu.
Primeur şaraplarının son bağ bozumunun tüketiciyle en çabuk buluşan şarapları olduğunu, bu nedenle de primeur’un, taze şarap olarak isimlendirildiğini ifade eden Başman, taze şarapların aroma kalitelerinin yıldan yıla farklılıklar gösterdiğini bunun nedeninin üzümün yaz boyunca iklim koşullarına bağlı olarak geçirdiği evrim sürecinin farklı olması olduğunu anlattı.
Bu yılın primeur şaraplarının ‘kırmızı primeur’ şarabında nar, erik, vişne kokularını içerdiğini, ‘beyaz primeur’ şarabının ise çiçek, ananas, narenciye ve elma kokularını barındırdığını kaydeden Başman, “Bu şaraplar üretim tekniği nedeniyle yıllandırmaya elverişli değil. Kısa zamanda tüketilmesi gerekiyor. Fakat bazı yılların üzüm kalitesi daha iyi olabiliyor. O zaman primeur şarap o lezzetini birkaç yıl koruyabiliyor. Yine de bu bir taze şarap şenliği” dedi. 

Yurtdışında devam
Başman, ayrıca Avrupa başta olmak üzere, Amerika ve Uzak Doğuya ihracat yaparak, Anadolu şaraplarını yurtdışında tanıtmak için uluslararası fuarlara, profesyonel tadımlara ve uluslararası şarap yarışmalarına katılım sağlamaya devam edeceklerini de bildirdi.
Başman, yerli şarapların kalitesinin dünya standartlarında olduğunu tüketicilerin, yabancı şaraplara sempatisinin sona ermesi gerektiğini söyledi. Başman, Türk şarabına sahip çıkılmasını istedi. 

Birkaç hafta içinde tüketilen bir şarap
‘Beaujolais Nouveau’ Fransa’nın Bourgogne şarapçılık bölgesinin güneyinde bulunan ‘Beaujolais’ Bölgesi’nde Gamay üzümünden yapılan ve her yıl kasım ayının üçüncü perşembesi piyasaya verilen düşük tanenli, taze ve oldukça aromatik şarapları tanımlıyor. Beaujolais Nouveau geleneği 19. yüzyılda başlarken, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge üreticileri her yıl belirli miktar genç şarabı piyasaya vermeye başladı. 1980’lerde ‘Beaujolais Nouveau’, İngiltere, Avustralya, Japonya ve İtalya’da şöhret kazanırken, gelenek Fransa’nın Touraine, Ardeche, Languedoc ve Roussillon bölgelerinde de sürdürülüyor. İtalya’da Novello adıyla, güney yarım kürede ‘Nouveau’ adıyla benzer örnekleri bulunuyor. Bu şaraplar üzümlerin hasat edildiği yıl içinde ve kısa sürede tüketilmek üzere üretiliyor. Bağbozumunun hemen ardından üzümdeki ve şıradaki aromalar korunacak şekilde mayalandırılıp, hızla şişelenir ve taze taze içilir. Bu şarap, birkaç hafta içinde içilir, ocak ayına gelindiğinde şarabın o güzel aromaları azalır.

20 bin şişe üretti
‘Beaujolais Nouveau (primeur)’ geleneğini Türkiye’de sürdüren Kavaklıdere Şarapları,ilginin artması üzerine bu yıl 13 bin şişe kırmızı, 7 bin şişe de beyaz olmak üzere, toplam 20 bin şişe Primeur şarap üretecek. Ali Başman, Türk tüketicisinin primeur şarapları sevmeye başladığını söyledi.
Her yıl başka bir tasarımcının imzasını taşıyan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kavaklıdere Şarapları Primeur 2009 Etiket Pulu Tasarım Yarışması’nı kazanan, 31 Ekim 2009 tarihinde akademisyenlerden oluşan jüri üyelerince belirlendi. Yarışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Umut Altıntaş’ın eseri birinci olurken, birinci seçilen pul yeni rekoltenin etiketinde yer alacak.