Fransa yeni imaj peşinde

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, 12 büyük Fransız firmasının temsilcisi ile geldiği Ankara'da Türk-Fransız ekonomik işbirliğinin altyapısını kurdu ve bu işbirliğinin halkları da yakınlaştıracağını söyledi.

ANKARA - Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, 12 büyük Fransız firmasının temsilcisi ile geldiği Ankara'da Türk-Fransız ekonomik işbirliğinin altyapısını kurdu ve bu işbirliğinin halkları da yakınlaştıracağını söyledi. Bakan Blazy, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşerek başladığı Ankara temaslarını, Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşerek tamamladı. Philippe Douste-Blazy'ye eşlik eden işadamları Türkiye'de havacılık, iletişim, su, enerji, ulaştırma ve demir-çelik alanlarında yatırım ve işbirliği olanakları arıyor.
'Tanıtım önemli'
Babacan, Blazy ile görüşmesinden sonra ticaret ve yatırım ilişkilerinin artmasının, Türkiye'nin AB'ye entegrasyonunu daha da güçlendirerek kalıcı bir hale getireceğini vurguladı. İşadamlarına büyük görev düştüğüne işaret eden Babacan, "Özellikle Fransız İşadamları Derneği'nin (MEDEF) onursal başkanının bu heyet içinde olması, Fransız firmalarının Türk işadamlarıyla daha da yakınlaşması açasından önem taşıyor" dedi. Blazy'nin Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde halkların birbirine karşı 'kötü' yaklaşımları gündeme geldi.
Erdoğan, "Halkları birbirine daha iyi tanıtmalı, yakınlaştırmalıyız" derken, Blazy'nin başbakan Erdoğan'a "Ekonomik ortaklığımız, halklarımızı yakınlaştıracak. Biz ne kadar çok yatırım yaparsak, halkın ilgisi Türkiye'ye yönelecek" mesajı verdiği belirtildi.
Blazy, Fransa kamuoyundaki Türkiye karşıtlığının 'karşılıklı anlayış' ilişkisi içinde eriyip-gideceğini savundu. Blazy, işadamlarından ayrı olarak Erdoğan'la görüşmesinde ise Türkiye'den siyasi beklentilerini dile getirdi.
Gümrük Birliği'ni Kıbrıs'ı da içine alacak şekilde genişleten ek protokolün TBMM'de onaylanmasını isteyen Blazy, insan hakları ve ifade özgürlüğü konusunda Türkiye'nin daha çok reform yapmasını istedi. Blazy, Türkiye'de etkinlik gösteren 300 Fransız şirketi olduğunu ve 40 bin kişiye iş sağladıklarını anlattı.
Blazy, Türkiye'de otomotiv sektörü, telekomünikasyon, sigortacılık, bankacılık alanlarında çalıştıklarını ve ulaşım, taşımacılık ve nükleer enerji alanlarında çalışmak istediklerini ifade etti. Konuk bakan, Türkiye'nin özellikle telekomünikasyon olmak üzere özelleştirme çalışmalarına da katkıda bulunmak istediklerini söyledi.
Blazy, Danimarka'da Hz. Muhammed karikatürü yayımlanmasıyla başlayan krizi yorumlarken, "Biz basın özgürlüğünü savunuruz. Ancak bunun inançlara saygı çerçevesinde uygulanması gerekiyor" dedi. Erdoğan da Blazy'i kabülünde karikatürlerle ilgili şunları söyledi: "Bunu manevi değerlerimize saldırı olarak görüyoruz. Basın özgürlüğünün sınırı olmalı. Medeniyetler ittifakını sağlamak için çaba gösterdiğimiz bir zamanda bu tür yaklaşımlar çatışma kültürüne hizmet eder."