Fransa yeni nükleer santral için onay aldı

AB, Fransa'nın basınçlı su reaktörü tipinde yeni nükleer santral inşaatı projesini onayladı. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, topluluk müktesebatı uyarınca nükleer reaktörlerle ilgili...

BRÜKSEL - AB, Fransa'nın basınçlı su reaktörü tipinde yeni nükleer santral inşaatı projesini onayladı. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, topluluk müktesebatı uyarınca nükleer reaktörlerle ilgili her türlü çalışma için üye devletlerin kendilerinden izin alma zorunluluğu bulunduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda Fransa'nın kuzeyindeki Flamanville kentinde inşa edilmesi öngörülen nükleer santral projesinin uygun bulunduğu belirtilen açıklamada, basınçlı su tipindeki reaktörün Fransa'da bu zamana kadar yapılan mevcut santrallara göre yüzde 50 daha uzun ömre sahip olacağı ve yüzde 17 daha az yakıtla çalışacağı vurgulandı.
Buna göre 60 yıl süreyle hizmet vermesi öngörülen 1600 megavat kapasiteli Flamanville nükleer santralının, 2012'de hizmete girmesi planlanıyor. Fransa'nın ömrünü tamamlamak üzere olan onlarca nükleer santralını 20 yıl içinde basınçlı su reaktörü teknolojisiyle yenilemesi bekleniyor.