Fransa'da 'Paris Boğaziçi Enstitüsü' kuruldu

Fransa'da 'Paris Boğaziçi Enstitüsü' kuruldu
Fransa'da 'Paris Boğaziçi Enstitüsü' kuruldu

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, Paris Boğaziçi Enstitüsü?nün bugün açılacağını söyledi.

İSTANBUL - Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla, bağımsız ve objektif bir düşünce platformu oluşturmak üzere Fransa’da ‘Paris Boğaziçi Enstitüsü (Institut du Bosphore)’ adlı düşünce kuruluşunun tesis edildiği bildirildi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nden (TÜSİAD) yapılan açıklamada, enstitünün, Türkiye’nin özellikle Avrupa Birliği ve Fransa ile ilişkilerinin önemini vurgulamak amacıyla jeopolitik, ekonomik, sosyal ve kültürel konularda çalışmalar yürüteceği kaydedildi. Avrupa’nın ve dünyanın mevcut konjonktürü üzerine Türk ve Fransız kamuoyları arasında müşterek bir düşünce zemini yaratmayı amaçlayan Enstitü bünyesinde, Türkiye ve Fransa’nın önde gelen siyasetçi, iş insanı, ekonomist ve kanaat önderlerinin bir araya geldiği bir bilim kurulu da yer alıyor.

Fransızlar önem veriyor
Paris Boğaziçi Enstitüsü Kurucu Üyesi ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2008-2012 dönemini kapsayan 5 yıllık TÜSİAD Yurtdışı İletişim Programı çerçevesinde 2009 yılında ağırlığın Fransa’ya verildiğine işaret ederek, Fransa kamuoyuyla doğrudan iletişim kurulması amacıyla bir düşünce kuruluşu oluşturma yönüne gidildiğinin altını çizdi.
Arzuhan Doğan Yalçındağ, “İletişimde başarı, her ülkenin kendine özgü kamuoyuna hitap etme modellerini tespit etmekle başlıyor. Fransa’da kamuoyuyla etkileşim genellikle düşünce kuruluşları aracılığıyla sağlanıyor” yorumunu yaptı.
Yalçındağ, Paris Boğaziçi Enstitüsü’nün resmi açılışının bugün Paris’te düzenlenecek bir toplantıyla yapılacağını söyledi.  (Radikal)