Fransa'yı es geçen piyasalar ABD'yi izledi

Uluslararası piyasalarda, ABD ekonomisine ilişkin kaygıların yatışması ve gelişmekte olan piyasalara yönelik olumlu tutum, İMKB'ye de hafta başından bu yana destek verdi.

İSTANBUL - Uluslararası piyasalarda, ABD ekonomisine ilişkin kaygıların yatışması ve gelişmekte olan piyasalara yönelik olumlu tutum, İMKB'ye de hafta başından bu yana destek verdi. Geçen haftaki kapanışını 36 bin 737 seviyesinden yapan İMKB 100 Endeksi, başta ABD borsaları olmak üzere değer kazanan global piyasaları izledi ve pazartesi gününden bu yana yüzde 4.3 oranında prim yaptı. "İçerde olan biten herşeye rağmen dışardaki yatırımcı Türkiye'ye iyi bakıyor" diyen bir analist, para girişi olduğunu ve kâğıt bazında hareketler olduğunu söyledi.
Global piyasalarda, ABD'deki faiz artışlarına ilişkin korkuların azalmasından sonra bu ülkede ekonominin hızlı bir durgunluğa gireceği endişesi yükselmişti. Ancak gelen verilerin, ABD ekonomisinin hızlı bir durgunluğa girmeyeceği inancını artırması ve yüzde 2-2.5 büyüyebileceği düşüncesinin hâkim olması, piyasa analistlerine göre yatırımcıların gelişmekte olan piyasalara negatif yaklaşımını engelledi.
'Oylama sürpriz olmadı'
Bu arada fiyatlara daha önce yansıtıldığı için Fransa'daki yasa oylamasının da piyasaya etkisi olmadı. "Yasa teklifi reddedilseydi sürpriz olurdu" diyen bir bankacı, Fransa'yı boykota ilişkin tedirgin edici açıklamaların yapılmamasını piyasalar açısından olumlu değerlendirdi. Alternatif piyasalardaki seyir de borsaya destek verdi. 13 Ağustos 2008 vadeli gösterge tahvili, 14 Eylül'den bu yana ilk kez yüzde 21'in altına inerek gün içinde yüzde 20.91'i gördü. Alımların etkili olduğu bono piyasasında gösterge tahvili yüzde 21.44'den kapandı. Satışlarla gevşeyen dolar, serbest piyasada 1.5 YKr düşüşle 1.4840 YTL'den kapandı.
Kur ve faizdeki düşüşten destek alan endeks, yükselişini sürdürerek 656 puan artışla 38 bin 316 seviyesinden kapandı. Hisseler, yüzde 1.7 prim yaptı.