Fransız Etam'ın Türkiye'de keyfi yerinde

Öğrencilik yıllarından bu yana sevip tercih ettiği Fransızların 89 yıllık markası Etam'ı Türkiye pazarına yatırım yapmak için ikna eden Doris İtkin, iki yılda biri Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, diğeri de Capitol Alışveriş Merkezi'nde olmak üzere iki mağaza açmayı başardı.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Öğrencilik yıllarından bu yana sevip tercih ettiği Fransızların 89 yıllık markası Etam'ı Türkiye pazarına yatırım yapmak için ikna eden Doris İtkin, iki yılda biri Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, diğeri de Capitol Alışveriş Merkezi'nde olmak üzere iki mağaza açmayı başardı.
Satışlardan son derece memnun olan Etam daha fazla büyümek için harekete geçti. Kuruluşun 2005 yılı hedefi ise uygun yer ve lokasyona bağlı olarak dört mağaza daha açarak şube sayısını altıya çıkarmak.
Çalışan kadınlar ve genç kızlar için çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Etam, tüm dünyada iç çamaşırı ve gecelikleriyle ünlü. Türkiye'de de iç çamaşırlarının büyük ilgi gördüğünü söyleyen Etam Mağazaları Genel Müdürü Doris İtkin, "Bazen bizim dantelli bir iç çamaşırımızı kadınların, kot pantolonun üzerine giyip davetlere katıldığını görüyorum. Çünkü bizim iç çamaşırlarımız ve geceliklerimiz günlük hayatta da çok rahat kullanılabilecek ürünler" dedi.
Ölçüye özel üretim
Etam'ın dünyada 20'den fazla ülkede faaliyet gösterdiğini belirten İtkin, "Her ülkenin farklı zevki ve ölçüleri oluyor. Fransa'daki merkez de ona göre üretim yaptırıyor. Örneğin normalde bir etek boyu 60 cm'dir ama Suudi Arabistanlı kadınlar için 130 cm'lik boyda özel etek yapılıyor. Türk insanı hazır giyimde Avrupa ölçülerine sahip. Ama iç giyimde bizim de kalıplarımız Fransız kadınlarınınkinden büyük" diye konuştu.
Her sezon iki ana, dört de ara koleksiyon satışa sunduklarını anlatan İtkin şunları söyledi: "Amacımız her hafta mağazaya gelen müşteriye yeni şeyler sunmak ve sürekli buraya çekmek. Gelen ikinci defa da uğruyor. Zaten ağırlıklı müşterimiz yurtdışında bir dönem yaşamış ya da sürekli yurtdışına çıkan kadınlar ve genç kızlar. Onlar artık Fransa'dan ya da Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde Etam ürünü almaktansa Türkiye'den alışveriş yapmayı tercih ediyor."
Etam ürünlerini kaliteli fakat satın alınabilir olarak tanımlayan İtkin, "Bizde 30 YTL'ye sutyen, 200 YTL'ye palto var. Ayrıca daha yüksek fiyata da ürünlerimiz bulunuyor. Yani herkese uygun bir şeylerimiz mutlaka var" diyerek sözlerini tamamladı.