Fransız patronlarla vize pazarlığı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, kendisinden çalışma izni konusunda destek isteyen Fransız işadamlarına, "Siz Türklere vize işini halledin biz de bu sorunu çözelim" dedi.

ANKARA/İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, kendisinden çalışma izni konusunda destek isteyen Fransız işadamlarına, "Siz Türklere vize işini halledin biz de bu sorunu çözelim" dedi.
Fransız Girişimciler Hareketi (MEDEF) için DEİK'in verdiği öğle yemeğine konuşmacı olarak katılan Coşkun, Türkiye'de yatırım ortamının düzeldiğini belirterek, "Enflasyonu düşürdük. Yatırım yapana teşvik sağladık. Sizi yatırıma bekliyoruz" çağrısında bulundu.
Konuşmasının ardından bir Fransız işadamı, Coşkun'a, Türkiye'de çalışma izinleri konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti ve bu sıkıntıların başka sorunları doğurduğunu vurguladı. Bunun üzerine Coşkun şunları söyledi: "Çalışma izinleri konusunda çok önemli gelişmeler sağladık. Artık eskisi gibi değil. Buna rağmen gerçekten yaşanan sorunlar varsa, Sanayi Bakanı olarak konuyu çözme sözü veriyorum. İlgili bakan arkadaşlarımla görüşeceğim. Ancak hep terazinin bir tarafına bakmayın her iki kefenin de eşit olması gerekiyor. Bizim işadamlarımız Fransa'ya gitmek istediklerinde bırakın serbest dolaşımı, vize bile alamıyorlar. Akademisyenlerimiz konuşmacı oldukları panellere vize alamadıkları için gidemiyorlar. Siz de vize sorununun çözümünde bize yardımcı olun." Fransız yatırımcıların Çin'le ilgili düşüncesini sorması üzerine Coşkun, "Çin'den korkan bize gelsin. Eğer Çin ile ülkeniz şartlarında rekabet edemiyorsanız Türkiye sizin için iyi bir yatırım ülkesi olacaktır" diye yanıtladı. MEDEF'in uluslararası ilişkiler birimi MEDEF International ve Renault Yönetim Kurulu Başkanı Louis Schweitzer ise, Türkiye'nin yatırım yapmak için mükemmel ülke olduğunu ve başkanı olduğu Renault'nun yıllardır Türkiye'de bulunmasının bunun kanıtı olduğunu söyledi. Türkiye'ye gelmelerinin asıl amacının yeni yatırımlar olduğunu ancak bunu kendisinin açıklamasının doğru olmadığını dile getiren Schweitzer şöyle devam etti: "Siyaset dünyasıyla yakın temas kurmak, güvenimizi doğrulamak da hedeflerimiz arasındaydı. Türkiye yatırımcıya güven veren ülke." Ankara'da Başbakan Erdoğan ile de görüşen Schweitzer, Fransa'da Avrupa Anayasası için çıkan 'Hayır' sonucunun Türkiye'nin 3 Ekim'de AB ile müzakerelere başlaması için engel oluşturmadığını belirtti.
Erdoğan, Schweitzer ve beraberindeki heyet ile TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'yla görüştü. Görüşmede Schweitzer, Türkiye'ye özel bir ilgisi olduğunu belirtti ve Erdoğan'a hayran olduğunu kaydetti. Erdoğan da, ülkelerarasındaki ekonomik ilişkilerin önemine değinerek, Türkiye'nin bu anlamda büyük bir potansiyel oluşturduğuna dikkat çekti. Yatırımı teşvik uygulamasıyla Doğu ve Güneydoğu'da yatırımın cazip hale geldiğine de dikkat çeken Erdoğan, "Bu bölgelerde yerli ve yabancı yatırımcıların farklılığı yok. Aynı koşullarda yatırım yapabilirler" diyerek Fransız işadamlarını teşvik bulunan yerlerde yatırıma çağırdı.
İşsizlik vurgusu
TÜSİAD Başkanı Sabancı da, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisinin işsizlik olduğuna dikkat çekerek, "Bu sorun ancak yerli ve yabancı sermayenin Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmasıyla çözülebilir" dedi.