Fransız Suez ve GDF ortak oldu

Fransız Gaz Şirketi (GDF) ile Suez şirketi yönetim kurulları, iki grubun birleşmesine onay verdi. İki grubun birleşmesiyle, yılda 64 milyar avroyu bulacak ciroyla, enerji sektöründe yeni bir dev doğacak.

PARİS - Fransız Gaz Şirketi (GDF) ile Suez şirketi yönetim kurulları, iki grubun birleşmesine onay verdi. İki grubun birleşmesiyle, yılda 64 milyar avroyu bulacak ciroyla, enerji sektöründe yeni bir dev doğacak. İtalyan Enel enerji grubunun, Suez grubuyla yakından ilgilenmesinden rahatsız olan Fransa hükümetinin sürpriz bir kararla bu birleşmeye onay verdiği belirtiliyor. Fransa'da kamu, bu büyük birleşmeden doğacak grup içinde de yüzde 35 ile 45 arasında hissenin kontrolünü elinde tutacak.
Fransa Başbakanı Dominique de Villepin'in, iki grubun birleşmesine yoğun destek verdiği ve bu operasyonla ilgili gelişmeleri bizzat takip ettiği bildiriliyor. GDF ve Suez şirketleri tarafından yapılan ortak açıklamada, yeni oluşacak grubun yönetim şeması ve işleyişiyle ilgili çalışmaların sürdüğü belirtildi ve işçi sendikalarına işçi çıkarılmayacağı sözü verildi. Sendikalar, dünkü açıklamalarında söz konusu iki grubun birleşmesine karşı çıkmışlardı.