Fransızlara ihale yasakları geliyor

Türkiye, Fransa Meclisi'nin yasa tasarısını kabul etmesinin yaratacağı 'ağır darbenin' ayrıntılarını netleştiriyor. Dışişleri Bakanlığı, Irak savaşı öncesinde ABD ile...
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, Fransa Meclisi'nin yasa tasarısını kabul etmesinin yaratacağı 'ağır darbenin' ayrıntılarını netleştiriyor. Dışişleri Bakanlığı, Irak savaşı öncesinde ABD ile zorlu tezkere pazarlıklarını yürüten uluslararası hukuk uzmanı ve halihazırda Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdindeki büyükelçisi Deniz Bölükbaşı'nı Ankara'ya davet etti. Bölükbaşı'nın katılımıyla DTÖ kurallarını çiğnemeden Fransa'ya uygulanabilecek ekonomik ambargo yollarını değerlendiriyor. Bu yollar arasında, yeni açılacak kamu ihalelerine katılacak uluslararası firmalara 'Fransız ortakla katılma' yasağının getirilmesi de öngörülüyor. Türkiye'nin Fransa'ya uygulayabileceği ekonomik ambargonun en çok görüleceği alan kamu ihaleleri olarak görülüyor.
Siemens de etkilenecek
Birçok uluslararası şirket, maliyeti büyük ihalelere kendi aralarında kurdukları ortaklıklar aracılığıyla katılıyorlar. Örneğin Türkiye'nin açmayı planladığı nükleer santral ihalesine katılacak olan Alman Siemens firması Fransız ortaklığıyla girmeyi planlıyordu. Hükümetin, Siemens şirketine Fransız firması ile ortaklığın kabul edilmeyeceğini bildirmesi bekleniyor.
Dışişleri'nde Bölükbaşı'nın da katılımıyla yapılan çalışmalarda Fransa ve diğer ülke parlamentolarının soykırım konusunda aldıkları kararların nasıl iptal edilebileceklerine ilişkin bir çalışma da yaptı. Soykırımı kabul kararlarını alan ülkelerde bu kararların Anayasa Mahkemesi'ne nasıl götürülebileceği de ele alındı.
Bu yöndeki çalışmaların sürdürülmesine karar verildi. Hükümetin Fransa'ya tepki kapsamında ikili düzeyde yapılmakta tüm işbirliği mekanizmalarını askıya alması da planlanıyor.
'Yeni üniversite açılmaz'
Bu kapsamda eğitim, sağlık ve kültür gibi alanlardaki temasların askıya alınması öngörülüyor. Türk diplomatik kaynaklar, Fransa'nın Galatasaray Üniversitesi gibi Fransızca eğitim veren yeni bir üniversite daha kurmak istediklerini ancak bundan sonra bunun mümkün olmayacağını kaydettiler. Fransız kaynaklar ise iki ülke arasında yeni üniversite kurulması konusunda bir diyaloğun olmadığını kaydettiler.
'Türkiye zarar görür'
Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, Türkiye'nin kamu ihalelerinden Fransız şirketlerini dışlama olasılığının hem şirketleri hem de kendilerini çok kaygılandırdığını kaydettiler.
Yetkililer, ülkedeki Fransız şirketlerinin uzun yıllardır Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve Türkiye'nin modernleşmesi, Avrupa Birliği standartlarına yükselmesinde önemli katkılarda bulunduklarını belirttiler.
Bu şirketlerin ambargoya tabi tutulmasının şirketlere olduğu kadar Türkiye'ye de zarar vereceğini belirten yetkililer, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok köklü olduğuna dikkat çektiler. Türk yetkililerin Fransa'ya ağır eleştirilerde bulunduklarının anımsatılması üzerine ise yetkililer, "Bu duygu yoğunluğunu da anlıyoruz" dediler.