Fransızlardan iki yeni sigorta şirketi

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, sektörde sonbaharda hayat ve hayat dışı alanlarında olmak üzere Fransızların iki şirket kurmayı istediklerini söyledi.

İSTANBUL - Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, sektörde sonbaharda hayat ve hayat dışı alanlarında olmak üzere Fransızların iki şirket kurmayı istediklerini söyledi. İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlenen 'Sigortacılık Yasa Taslağının Getirdikleri' konulu seminerde konuşan Genç, yabancıların sektöre girişiyle birlikte asıl değişimin 2007 yılında görüleceğini belirterek şunları söyledi:
"Bu devler Türkiye'de herhalde bir değişime imza atacak. Sonbaharda sektörde Fransızlar hayat ve hayat dışında olmak üzere iki şirket kurmak arzusundalar. Bu nedenle de pazar hayli hareketlenecek".
Genç, şirketlerin serbest piyasa koşullarında faaliyeti göstermesini amaçlayan yeni kanunda sektöre girişte taban sermayenin 10 milyon YTL'den 5 milyon YTL'ye indirildiğini söyledi. Pazara yeni gireceklerden ilk üç yıl için ciddi bir işletme planı istediklerine dikkat çeken Genç, iflas riskinin ilk üç yılda çok yüksek olduğunu, bu nedenle işletme planında sapma olup olmadığını da takip edeceklerini kaydetti.