Fransızlardan otomobil defilesi

Türkiye'de otomobil pazarının Fransız iki markası piyasada tanınan modellerini yeni yüzleriyle piyasaya sunmaya hazırlanıyor.
Türkiye'de 36 yıldır faaliyet gösteren Oyak Renault üretici kimliğiyle ön plana çıkan Renault son yedi yıldır yerli ve ithal araçta pazarın lideri.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de otomobil pazarının Fransız iki markası piyasada tanınan modellerini yeni yüzleriyle piyasaya sunmaya hazırlanıyor.
Türkiye'de 36 yıldır faaliyet gösteren Oyak Renault üretici kimliğiyle ön plana çıkan Renault son yedi yıldır yerli ve ithal araçta pazarın lideri. Bursa fabrikasında Clio Symbol ve Megane sedan'ı üreten şirket son olarak Clio III yatırımının da Türkiye'de gerçekleşeceğini duyurdu. Renault ithalatta da yerli üretimdeki kadar iddialı. Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre şirket ilk beş ayda 5 bin 754 adet otomobil üretti, 1629 adetlik ithalat yaptı.
Peugeot marka araçların tek bir bayi ağı ile pazarlama, dağıtım ve servis hizmetlerinin yürütülmesi için, 1995 yılından bu yana binek araçların Türkiye'de dağıtım ve pazarlamasını gerçekleştiren Peugeot Otomotiv A.Ş.'nin ve 1981 yılından itibaren Karsan'da üretilen hafif ticari araçların pazarlamasını üstlenen Karsan Pazarlama'nın, 2000 yılı Mart
ayında birleşmesi sonucunda Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. (POPAŞ) kuruldu. 2002 yılının Aralık ayında ise Kıraça Otomotiv POPAŞ'daki hisselerini Peugeot'ya sattı. Peugeot 206, 307, 406, 607, Partner Van, J 9, Expert, Boxer Van ve Boxer Minibüs'ü ve Peugeot'un yeni üretilen modellerini de Avrupa ile aynı anda Türkiye pazarına sunuyor.
Güvenlik ve stilde Laguna
Temmuz ayı başında Türkiye pazarına sunulacak olan Yeni Laguna'da aktif ve pasif güvenlik donanımlarının tamamı geliştirildi. Araç üçüncü kuşak Renault Koruma Sistemi ve daha etkin bir fren sistemi ile donatıldı.
Daha kaliteli malzemelerin kullanıldığı yeni ön panelde kumandaların ergonomisinden en yenilikçi teknolojilere kadar her şey sürücünün ve yolcuların keyfi için tasarlandı. Yeni Laguna'da sunulan 1.6 16v motor 110 bg yerine 115 bg, 1.9 dCi dizel motor 120 bg, 2.0 T motor ise 170 bg güç üretiyor. Dizel motor 100 km'de 5.5 litre yakıt tüketiyor. Yeni Laguna'da Expression, Privilege ve Dynamique olmak üzere üç farklı versiyon sunuluyor. 2.0 T motor seçeneği ile sunulan Dynamique versiyonu koyu iç ambiyansı ve sportif görünümü ile dikkat çekiyor.
Renault Laguna'da değişiklikler arasında otomobilin tamamen yenilenmiş olan ön yüzü ile ilgili olanlar dikkat çekiyor.. Tampon ve ızgarayı birleştiren tek bir parçadan oluşan otomobilin yeni ön yüzü markanın diğer modellerinin görsel kimliğini yansıtıyor. Kısaltılan ön kaputa bombeli bir şekil verilmiş ve yeni farlar yanlara doğru uzatılmış. Alt kısımda yer alan hava girişi aracın genel görünüşünü daha dinamik yapmış.
D segmentindeki (orta üst) aracın döşemelerinde, kadife yerini daha modern kumaş, daha mat deri kullanılmış. 'Eller serbest' çalışan anahtarsız Renault Card Sistemi ve hidrolik destekli otomatik park freni Laguna'da da var.
Aslan ağızlı Peugeot 307
Bugüne kadar tüm dünyada 2 milyon 200 binin üzerinde Peugeot 307 satıldı. Bu rakamın 500 bini Fransa'da, 100 binden fazlası Almanya'da, 36 bini de (3.5 yılda) Türkiye'de tüketicilere ulaştı. Haziran sonunda Fransa'da piyasaya sunulan araç, Türkiye'ye eylülde gelecek. Yeni 307'nin hatchback ve station wagon modelleri Türkiye'de aynı anda piyasaya çıkacak. 307 CC ise daha sonra ürün gamında yerini alacak.
POPAŞ Genel Müdürü Jan Carnoy, "Türkiye'de enflasyon ilk dört yılda yüzde 4 seviyesinde. Bu çok iyi bir rakam. Ekonomideki iyileşmeye paralel yaşanan tüketim coşkusu otomotiv sektörüne de yansıyor. Bu coşkunun devamı için duacıyız. Yeni Peugeot 307 teknoloji ve otomobilin kesişme noktası oldu. Tüketicilerin de benim gibi aracı keşfettikleri anda âşık olacaklarını düşünüyorum. Yeni 307, eskisinin yerini dolduracak ona layık bir model. Türkiye'de yatırımlarımız sürüyor. Yıl sonuna kadar 12 bayi açacağız" dedi.
Aracın ön yüzü Peugeot'nun estetik kodlarına göre yeniden biçimlendirilmiş. Markanın gamına 407 ile giren geniş havalandırma ızgarası ve ünlü kedi görünümünü kazandıran ön farlar 307'ye yeni bir ifade kazandırıyor. 'Aslan ağzını' andıran hava girişinin iki ucunda önden gelecek darbelerden karoseri koruyan çıkıntılar var. Karadeniz yeşil, Everest gri ve tayfun gri renk gamına eklenmiş. Güvenlik donanımında altı hava yastığı, acil fren yardım sistemi var.
Yeni 307'de 4 silindirli 16V motorlar bulunuyor. İki yeni motor seçeneği, 1.6 litrelik (90 hp) dizel ve 2.0 litrelik (143 hp) benzinli motor araca eklenmiş. Dizel, 100 kilometrede ortalama 4.9 litre yakıt tüketiyor. Sıfırdan 100 km'ye 12.5 saniyede çıkıyor.