Frenleri salıyoruz, faizi indirmeyiz

Frenleri salıyoruz, faizi indirmeyiz
Frenleri salıyoruz, faizi indirmeyiz
Politika faizini üç önemli koşul olmadan düşürmeyeceklerini belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, freni yavaş yavaş azalttıklarını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dün Kocaeli’nde yaptığı konuşmada adeta, son dönemde kendini sıkça eleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a yanıt verdi. Çağlayan’ın Merkez Bankası’nın ekonomiyi sıkması nedeniyle “Balatalar sıyrılmaya başladı” eleştirisine atfen, ‘frenleri yavaş yavaş azaltıyoruz. Çok fazla salıverirsek cari açık artar’ diyen Başçı, yine Çağlayan’ın, ‘artık politika faizi düşürülmelidir’ şeklindeki değerlendirmesine de, “Üç koşul gerçekleşmeden indirmeyiz” cevabını verdi. Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3-4, gelecek yıl yüzde 4-5 aralığında büyüyeceğini belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ihracat arttığı sürece iç talebin büyümesine aynı ölçüde izin vereceklerini söyledi.

İç talep ‘inanılmaz’

Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen para politikaları konulu konferansta konuşan Başçı, önümüzdeki dönemde faiz koridorunun üst bandında indirim, rezerv opsiyon katsayılarında (ROK) arttırım yapabileceklerini, politika faizinde ise üç koşul hariç indirim düşünmediklerini söyledi. Avrupa’nın yüzde 1 daraldığı bir ortamda Türkiye’nin de yüzde 1 daralması gerektiğine ancak şu an böyle bir durum yaşanmadığına dikkat çeken Başçı, Türkiye’deki bankacılık sisteminin sağlam, yurtiçi talebin ise ‘inanılmaz’ olduğunu söyledi.
Dış talep konusunda ihracatçıların son derece başarılı olduğunu ifade eden Başçı, “Türkiye pazarlarını hızla çeşitlendiriyor ve kaydırıyor. İhracat ne kadar artarsa, biz de iç talebin büyümesine o kadar izin verebiliriz. Şu anda hep fren tarafından konuşuluyor, frenleri yavaş yavaş azaltıyoruz. Aksi halde çok fazla salıversek o zaman iç talep inanılmaz canlanma potansiyeline sahip Türkiye’de ve cari açık artar. O yüzden dikkatli gidiyoruz” dedi.

Kamu zamlarına dikkat

Türkiye’de enflasyon beklentilerinin yüzde 6 civarında bulunduğunu hatırlatan Başçı, “Türkiye enflasyonda yüzde 5’i başarabileceğini göstermeli. Ancak bu seviyede acele etmiyoruz. Enflasyon bu ay yatay seyredecek, yıl sonunda düşecek ancak hala yüzde 5’e ulaşamayacağız” dedi. Yıl sonu için enflasyon tahminlerinin yüzde 6,2 olduğuna değinen Başçı, “Kamu zamları yıl sonu için yukarı yönlü risk oluşturabilir” dedi.

TL makul seviyede

TL için ‘makul seviyede’ değerlendirmesinde bulunan Başçı, “TL ne aşırı değerli, ne de aşırı değersiz değil. Merkez Bankası bu konuda bir harekete ihtiyaç yok görüşünde” dedi. Kur oynaklığının son derece düşük seviyelere gerilediğinin altını çizen Başçı, “Hatta bu konuda en düşük oynaklığa sahip ülkelerden biriyiz. Oynaklığın düşük olması işadamlarının önünü görebilmesini sağlıyor” dedi.

BAŞÇI’DAN SATIRBAŞLARI

Türkiye’nin potansiyel büyümesi yüzde 5.
2023’te 25 bin dolarlık kişi başı gelir hedefine ulaşılabilir.
Büyüme bu yıl yüzde 3-4, gelecek yıl yüzde 4-5 aralığında olur.
İhracat arttıkça iç talebin büyümesine izin vereceğiz.
Üst bant artık yüzde 9,5’i geçmez bu da ticari kredilerin faizinde düşüşü getirecek.
Kredilerin daha fazla frenlenmesi için neden yok.
Geri dönmeyen çeklerdeki artışın yakından izlenmesi gerek.

Polİtİka faİzİnde İNDİRİM gündemde değİl

Politika faizinin değişmesinin son gündeme dahi alınmadığını kaydeden Başçı, indirim gerektirebilecek üç ekonomik koşul bulunduğunu söyledi. Başçı, Lehman benzeri ani sert bir kriz, döviz kurları üzerinde aşırı değerlenme baskısı veya enflasyonun yüzde 5,75’in, enflasyon beklentilerinin ise yüzde 5’in altına düşmesi halinde politika faizinde indirimi gündeme alacaklarını söyledi. Başçı, “Bunlar olmazsa indirimi gündeme almayız” dedi.

Her iki yönde esneğiz

Faiz koridorunun yüzde 5 olan alt bandının önemli bir araç olduğuna değinen Başçı, politika konusundaki esnekliğe dikkat çekerek, “Her iki yönde de esneğiz. Sıkılaştırmak gerekirse sıkalaştırırız, ekonomiye destek vermek gerekirse dizginleri gevşetiriz. Faiz koridorunu ölçülü daraltırken, ROK’ları da ölçülü şekilde arttıracağız” dedi. Başçı 2023’teki 25 bin dolarlık kişi başı gelir hedefinin gerçekçi olduğunu söyledi.

Bİr Türk İcadı: ROK

Rezerv opsiyon katsayılarının (ROK) bir Türk icadı olduğunu vurgulayan Başçı, “ROK bir noktaya gelince duracak, her seferinde bu katsayılar ile oynamayacağız” dedi. ROK, Türk Lirası zorunlu karşılıklar için birim başına döviz bulundurma opsiyonunu belirleyen katsayı olarak tanımlanıyor. Erdem Başçı ayrıca faiz koridorunu diğer merkez bankalarının da kullanmak istediğini ama bunu kullanmanın cesaret gerektirdiğini söyledi.

bigPara.com