FT: 2011 seçimi IMF'siz Türkiye'nin en büyük testi

FT: 2011 seçimi IMF'siz Türkiye'nin en büyük testi
FT: 2011 seçimi IMF'siz Türkiye'nin en büyük testi

Financial Times a göre 2011 yılı başına gelindiğinde yabancı yatırımcılar genel seçime odaklanacak. FOTOĞRAF: VOLKAN KASIK / AA

Türkiye'nin 'istikrarlı ülke' kategorisine girdiğine vurgu yapan FT: Yatırımcılar Türkiye'nin mali disipline bağlılığının ilk testini oluşturacak seçime odaklanacak

LONDRA - Yabancı yatırımcıların giderek 2011 yılında Türkiye ’de yapılacak seçimlere odaklanacağı belirtiliyor. Financial Times gazetesi, bu yıl risklerin ılımlı olduğu, ancak yabancı sermaye bağımlılığı ve çalkantılı siyasetin gelecek yıl yatırımcılar açısından sorun yaratabileceğinin sanıldığını belirtti. Gazete, “2011 başlarına gelinince yatırımcılar giderek gelecek yıl yapılması gereken ve hükümetin IMF’nin denetiminden vazgeçmesinden bu yana mali disiplinine bağlılığının ilk büyük testini oluşturacak genel seçimlere odaklanacak” diye yazdı.
Financial Times Türkiye’deki 2011 seçimlerini yükselen piyasalara yönelik sıcak para akımlarına ilişkin dizisi kapsamında geniş bir haber analizi yaptı. Türkiye muhabiri Delphine Strauss imzasını taşıyan analizde, Türkiye’nin, yatırım yapılabilen ülke derecesine ilerlediği vurgulanırken İMKB 100 endeksinin rekor düzeylerine çıktığı, tahvil faizlerinin tarihinin en düşük oranlarına yaklaştığı, TL’nin her zamankinden istikrarlı olduğu kaydedildi.
Gazete şöyle devam etti: “Bütün bunlar, Türkiye’nin son iki yıldaki istikrarı sayesinde elde ettiği yeni itibarın sonucudur. Sağlam bankacılık sistemi, kuvvetli kamu finansmanı ve güçlü büyüme görünümü, bir süre önce Ankara ’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İngiltere Başbakanı David Cameron’u ‘Türkiye, Avrupa’nın Bric’idir’ demeye itmişti.”

Mali kural önemli
İngiliz gazetesi, kredi derecelendirme kuruluşlarının, mali kuralın uygulanması ve siyasi belirsizliklerinin azalması halinde Türkiye’nin notunun “yatırım” düzeyine çıkabileceğini söylediklerini anımsatırken Royal Bank of Scotland analisti Timothy Ash’ın “Türkiye, daha güvenli bir bahis hale geliyor” yönündeki değerlendirmesini de aktardı.

TL getiriler sıfıra yakın
FT’ye konuşan, Münih’deki Pimco Europe’tan Tim Haaf, Türkiye’de TL cinsi reel getirilerin sıfıra yakın olduğu için ‘pek çekici’ olmadığını vurgularken Deutsche Bank’tan Kay Haigh de, TL cinsi risk priminin çok küçük olduğunu belirterek marjinal yatırımcının, Türk kâğıtlarını satın almaya ikna edilmesinin çok zor olacağını söyledi. Bu arada Barklays Capital ekonomisti Christian Keller, “İnsanlar, finansmanın sürdürülebirliğini merak ediyor” dedi.

Siyasi rüzgârlar şiddetleniyor
Tim Haaf, “Mali görünümü, enflasyon görünümü ile ilgili biraz kaygılıyım” derken “siyasi rüzgârlar giderek şiddetleniyor” ifadesini de kullandı. Analizde de mali kural uygulanmasını erteleme kararının soru işaretlerine neden olduğu, seçim öncesi bütçesine yetiştirileceği yönünde bir garantinin de bulunmadığı belirtildi. Hükümetin, bu yıldaki mali hedeflerine rahatça ulaşmakla birlikte, IMF’nin bütçeleştirilmeyen gelirin, cari açığın ve enflasyon baskılarının hafifletilmesi ve mali disiplinin güçlendirilmesi amacıyla tasarruf edilmesi yönündeki tavsiyesine uymasının pek beklenmediği kaydedildi.
İngiliz gazetesi, analizinde “Bu kaygılar, büyük ölçüde güneşli bir ekonomik görünümde sadece küçük bulutlardır. Ancak, sayın Ash’ın dediği gibi, ‘büyük adım Türkiye’yi tam yatırım derecesine çıkarmak olacak ve muhtemelen böyle bir adım gerçekleşebilmesi için çok daha zorlu bir engelin aşılması gerekecek” denildi.

Harcamalara bakılacak
Financial Times da, “2011 başlarına gelinince yatırımcılar giderek, gelecek yıl yapılması gereken ve hükümetin, IMF’nin denetiminden vazgeçmesinden bu yana mali disiplinine bağlılığının ilk büyük testini oluşturacak seçimlere odaklanacak” görüşünü de dile getirdi. Gazete şöyle devam etti:
“İktidardaki AKP’nin, tek partili bir hükümeti kurma kabiliyeti, iktidara geldiği, 2001 ekonomik krizin ertesinde yatırımlar açısından önemli olmuştu. Şimdi, anketler, sürekli kaysa da, en az yeni hükümetin, bir koalisyon olması olasılığına işaret ediyor.
Baş başa bir sonuç olasılığı nedeniyle yatırımcılar, son aylarda Merkez Bankası Başkanı’nın görev süresi sonuna yaklaşırken yumuşak olarak değerlendirilen, para politikasını karmaşıklaştırabilecek, seçim öncesi bir harcama furyasının işaretlerini izliyorlar.”
(anka)