FT: Gerçek sınav özelleştirmeler

Türkiye'de yabancı sermaye konusunda bürokratik engellerin önemli ölçüde azalttıldığı, ancak başka engellerin sürdüğü belirtildi. Financial Times gazetesi, yabancı sermaye konusunda asıl sınavı gelecek özelleştirmelerin oluşturacağını öne sürdü.

LONDRA - Türkiye'de yabancı sermaye konusunda bürokratik engellerin önemli ölçüde azalttıldığı, ancak başka engellerin sürdüğü belirtildi. Financial Times gazetesi, yabancı sermaye konusunda asıl sınavı gelecek özelleştirmelerin oluşturacağını öne sürdü. Financial Times, Vincent Boland imzalı haberinde Türkiye'nin yabancı yatırımcıları caydıran bürokratik işlemlerini azalttığını belirterek şöyle dedi:
"Türkiye'nin iflah olmaz bürokrasisi, uzun bir süreden beri daha çok doğrudan yabancı sermayeyi çekmek konusunda en büyük handikaplardan biri oldu. Ancak bu artık değişebilir. Bir yatırım lisansını almak için gerekli olan izinlerin sayısı 18'den 3'e düşürüldü."
Konsey'in zaferi
Bu gelişmenin Yatırım Danışma Konseyi'nin küçük ama belirleyici bir zaferini oluşturduğunu kaydeden Financial Times, bu önlemin Konsey'in bir önceki ilk toplantısında yaptığı öneri sonucu alındığını belirtti. Financial Times, bürokrasinin sadece engellerden biri olduğunu, siyasi istikrarsızlık, hukuki ve vergi sistemleri ile 'sanayi milliyetçiliğinin' diğer önemli engeller olarak görüldüğünü öne sürdü.
Türkiye'nin 1993-2002 döneminde kalkınmakta olan ülkeler arasında en az yabancı semaye çeken ülkelerden olduğuna dikkat çeken Financial Times, "Ancak şimdi Türkiye'nin durumu kritik ve konseyin tesisi bunun kabulü olabilir" yorumunu yaptı. Türkiye'deki büyük cari açık ve yüksek işsizlik gibi sorunlara işaret eden gazete, olumlu unsurlar arasında yüksek büyüme ve enflasyonun tek haneye düşmesini saydı. Gazete şöyle devam etti: "Bu faktörler şimdiden sonuç vermeye başladı. Türkiye, bu yıl da önceki 12 yılın toplamı kadar doğrudan yabancı sermaye çekti. Turkcell hissedarları İsveçli TeliaSonera'nın 3.1 milyar dolar değerindeki yüzde 27'lik pay almasını onayladı. Belçikalı bir banka Fortis, geçen ay özel bir banka olan Dışbank için 1 milyar avro ödeyeceğini söyledi."
Vergi sistemine sitem
İngiliz gazetesi Financial Times, asıl sınavı bundan sonraki özelleştirmelerin oluşturacağını belirterek çelik, rafineri ve telekom şirketlerinin satışta olduğunu, ancak "Zor hukuki ortamın geçmişte olduğu gibi sorunlar yaratabileceğini" savundu. Yatırım Danışma Konseyi toplantısında 'yavaş ve belirsiz' hukuki sürecin en çok yakınılan ikinci faktör olduğunu kaydeden gazete, listenin başında ise vergi sisteminin bulunduğunu yazdı. Gazete, Türkiye'de yasalarda yapılması gereken daha çok değişiklikler olduğunu, bu yönde adımların atıldığı görüşüne de yer verdikten sonra hukuki reformların sekteye uğrayabildiğini belirttti.