FT: Kamu maliyesi IMF ile anlaşmaya engel

FT: Kamu maliyesi IMF ile anlaşmaya engel
FT: Kamu maliyesi IMF ile anlaşmaya engel

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times Başbakan Erdoğan?ı Bakan Babacan?ın ikna edebileceğini de yazdı. FOTOĞRAF: HAMZA ŞAHİN / AA

LONDRA - Türkiye’nin aylarca süren görüşmelere karşın IMF ile anlaşmayı henüz imzalamaması yurtdışında dikkat çekiyor. Financial Times gazetesi, ‘Ekonomistler, Türkiye’nin kötüleşen kamu maliyesinin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmaya en büyük engel ve yeni finansman paketine hâlâ acil olarak ihtiyacın olmasının başlıca zorlayıcı nedeni haline geldiğini söylüyor” diye yazdı.
Ekonomi gazetesi Financial Times, ‘IMF ile anlaşma konusunda Goldman Sachs ekonomisti Ahmet Akarlı’nın “Hükümetin bahanelerinin artık tükenmekte olduğunu düşünüyorum” sözlerini de aktardı. Artık bu çalışmaları sonuçlandırma zamanının geldiğini vurgulayan Akarlı da, IMF desteği ile Türkiye’nin ekonomik toparlama için birçok rakip yükselen piyasalardan daha iyi bir konuma olacağı görüşünü de dile getirdi.
FT, “Ancak Türkiye, artık dış finansman açığını kapatmak için IMF’den gelecek nakite büyük bir ihtiyacı olmasa da yakında bu parayı, analistlerin bu yıl, nisan ayında gözden geçirilen resmi hedefleri ıskalayarak GSYİH’nın yüzde 7 düzeyine ulaşmasını beklediği bütçe açığını fonlamaya yardım amacıyla isteyebilir” değerlendirmesine de yer verdi.
Financial Times’e konuşan Barclays Capital ekonomisti Christian Keller de “Bankalar daha ne kadar bütün bu Hazine tahvillerini satın almaya istekli olacak?” diye sordu.
Bütçe sorunu değerlendiren Capital Economics’ten Neil Shearing ise, Türkiye’nin büyük bir bütçe açığını idare etmek için gerekli inandırıcılığının bulunmadığını savunurken Christian Keller IMF’nin, gerekli olmadıkça büyük bir mali kötüleşmeye izin veremeyeceğini söyledi.

Babacan ikna eder
Gazete, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Erdoğan’ı IMF ile anlaşma gereği konusunda ikna edebileceği umulduğunu belirtirken de, Eurasia Group analisti Wolfango Piccoli’nin, Türk liderlerini ikna etmenin zor olduğunun anlaşıldığı değerlendirmesine de yer verdi. (anka)