FT: Ortak nokta Türkiye

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'nin Avrupa için ortak yatırım merkezi haline geldiğini yazdı. 2005 yılında Türkiye'de yatırım yapanların kârlı bir yıl geçirdiklerine dikkat çeken gazete...

İSTANBUL - İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'nin Avrupa için ortak yatırım merkezi haline geldiğini yazdı. 2005 yılında Türkiye'de yatırım yapanların kârlı bir yıl geçirdiklerine dikkat çeken gazete, "Türkiye'nin AB üyeliğinde uzun sürece girmesi pazarın canlanmasını sağladıysa da sürecin Türkiyeye en önemli getirisi bu olmadı. Türkiye'nin gelişen pazar olması ülkedeki bonoların ve hisse senetlerinin iyi gitmesine sebep oldu. Türkiye'nin AB yolculuğu daha yeni başladı. Şimdi sorulması gereken soru, Türkiye ne zaman gelişen pazar olmaktan çıkıp Avrupa'nın ortak yatırım noktası olacak? Türkiye'nin AB'ye katılım süreci ülkedeki doğrudan yatırım olanaklarını artırırken özelleştirmede büyük bir katkı sağladı. Yabancı yatırımcılar Türkiye'ye hücum etti" dedi.
Borsa yükseldi
Türkiye'nin akılcı reformlar sayesinde ekonomiyi istikrarlı hale getirmeyi başardığını belirten FT, AB ile müzakerelerin başlamasıyla ülkenin ekonomideki reformlara devam etme hevesinden vazgeçmediğini yazdı. FT, "AB sürecinin ekonomik ve sosyal alanlarda başarıyla sonuçlanması için Türkiye'nin pazarda güveni sağlaması ve programa devam etmesi gerekiyor" dedi. Gazete, Türkiye'de yabancı yatırımın hızla arttığını, ekonominin yükselişte olduğu ve borsanın dolar bazında rekora ulaşarak yüzde 40'ın üzerine çıktığını kaydetti.