FT: Türkiye'de her ay bir AVM kapanacak

FT: Türkiye'de her ay bir AVM kapanacak
FT: Türkiye'de her ay bir AVM kapanacak
Financial Times'ta yayımlanan bir makalede ikinci çeyrek büyüme rakamlarının düşük çıktığı Türkiye'de 'her ay bir AVM kapanacak' görüşüne yer verildi.

Financial Times’ta "Turkey’s economy runs out of steam" orjinal başlığıyla yayımlanan makalede, 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 8'den daha fazla büyüyen Türkiye ekonomisinin, bu hafta başında açıklanan ikinci çeyrek rakamlarına göre geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.9 büyüdüğüne dikkat çekildi.

Ankara 'da bir otomobil satıcısını görüşlerine yer verilen yazıda, bu satıcını işlerinin iyi gitmediği ve önceki yıla oranla satışlarında yüzde 10 ile 15 arasında düşüş olduğu belirtildi.

Ekonomik olarak hızlı büyümenin yaşandığı dönemde vatandaşların araçlarını yenilediği ve borçlandığı bu nedenle önceki gibi bir iç talebin olmadığı da vurgulandı. İkinci çeyrekte özellikle Ortadoğu 'ya olan ihracatta sıradışı bir artış yaşanmamış olsaydı, ekonomide resesyon (durgunluk) tehlikesi olabileceği de belirtildi.

Türkiye'nin 2000'li yıllarda yüksek talep, yatırım ve borçlanmanın, istikrarlı politik ve ekonomik ortamla bir araya gelmesiyle yüksek büyüme oranları yakaladığına da dikkat çekilen makalede, bugün ise durumun farklı olduğuna vurgu yapıldı.

"HER AY BİR AVM KAPANIR"

Yazıda şöyle denildi:
"Pazartesi gelen verilere bakıldığında geçen yıl yüzde 11'den fazla büyüyen inşaat sektöründe ikinci çeyrekteki artış sadece yüzde 0.4 oldu.

Mavi Jeans Genel Müdürü Cüneyt Yavuz, Türkiye'deki hızlı büyümenin bir zamanlar önemli sembollerinden olan AVM'lerden her ay bir tanesinin kapanmasını bekliyor.

"Şirketler için bunları neye dönüştürebileceğini görmek büyük fırsat" diyen Yavuz, kendi şirketinin de Türkiye'de "daha durgun bir dönem" yaşanabilme olasılığına karşı yurtdışındaki faaliyetlerini artırmayı planladığını söyledi."

Makalede ayrıca Hindistan, Çin ve Brezilya gibi diğer gelişmekte olan ülkelerde ekonomik olarak yavaşlama görüldüğü için Türkiye'de de hızlı büyüme oranlarının yakalanmasını çok mantıklı olmadığına da dikkat çekildi. (Hürriyet)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109995010999503

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gel Türkiye ye büyümeyi gör... - Ege1973

  Olur mu canım bizim bir elimiz yağ da bir elimiz bal da kim demişse halt etmiş kıskançlar hükümeti kıskanıyorlar:)Ekonomik olarak hızlı büyümenin yaşandığı demişler cidden ona bile güldüm.Cepte bir kuruş yokken bu nasıl büyüme yahu terör,Suriye,şehit derken acıdan açlığımızı,yoksulluğumuzu unuttuk..

  Orası Neresi. - kemal.özg.

  İktidar baskısı,ileri demokrasi dayatması,Sultan yargısı,biber Gazı falan olmayınca rahat rahat yazarsınız tabi.Sıkıyorsa memlekette yaz bakim de görelim o boyunuzun ölçüsünü.

  Elin Ağzı.. - Sinan Devrim

  Elin ağzı torba değil ki büzesin.Sonra onlarda Silivri İleri Demokrasi korkusu falan da yok.Olmayınca da ekonomide ki teğet geçişli söylemler yerine piyasada ki yüksek volümlü dikey geçişleri adama cart diye yazarak anımsatıyorlar böyle.Demek ki neymiş,memleket bir yandan Kan kaybederken büyüme soslu akçasal balon da sönüyormuş.Dedik inanmıyorsunuz.3 vakte kadar Sultan gider beyler.