FT: Yunan bankacılar yatırımdan çekinmedi

Financial Times gazetesi, Yunan bankacıların çekinmeden ülke dışında yatırım yaptığını belirtti. Yunanistan Ulusal Bankası'nın 2.3 milyar dolarlık bir anlaşmayla Türkiye'nin sekizinci büyük bankası Finansbank'ı...

İSTANBUL - Financial Times gazetesi, Yunan bankacıların çekinmeden ülke dışında yatırım yaptığını belirtti. Yunanistan Ulusal Bankası'nın 2.3 milyar dolarlık bir anlaşmayla Türkiye'nin sekizinci büyük bankası Finansbank'ı, EFG Eurobank'ın da Tekfenbank'ı almasını değerlendiren Financial Times, "Yunan bankacılar çekinmeksizin dışarıya gidiyor" yorumunu yaptı. Haberde, şu anda da Alpha Bank'ın Güneydoğu Avrupa'da şube açma yolunda olduğunu, Piraeus Bank'ın da geçen yıl bir Mısır bankasına ortak olduğu belirtildi.
Financial Times, fiyatlardaki artışa rağmen Türkiye gibi bir pazarın öneminin inkâr edilmesinin mümkün olmadığı değerlendirmesi yaptı. Haberde, Yunanistan'ın bölgedeki yatırımının yerel eleştirmenler tarafından, "Helenizm'in canlanması" olarak değerlendirildiği ve bunun şaşırtıcı olmadığı yorumu yapıldı.