FT'den Türkiye'ye övgü

İngiliz Financial Times gazetesi, yönettiği 155 milyon sterlinlik varlığın yüzde 10'unu İMKB'ye yatıran Baring Gelişen Avrupa Fonu için 'Türk lezzetinin kokusunu almış' yorumu yaptı.

LONDRA/ANKARA - İngiliz Financial Times gazetesi, yönettiği 155 milyon sterlinlik varlığın yüzde 10'unu İMKB'ye yatıran Baring Gelişen Avrupa Fonu için 'Türk lezzetinin kokusunu almış' yorumu yaptı.
Gazete Baring Fonu yöneticisi Stuart Richards ile yaptığı söyleşiye yer verdi. Haberde 'Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda yapacağı reformlar, İMKB'yi olumlu etkilemeyi sürdürecektir' diyen Richards, "Yatırımcıların vereceği tepki ise alım yapmak şeklinde olacaktır. Türkiye'ye (İMKB) yatırım yapanlar ödülünü alacak. Çünkü düşen faizler, diğer yatırım araçlarının getirisini azaltıyor." Yönettiği fonun yüzde 34'ünü Rusya'da tutan Baring, Yukos krizine rağmen bu ülkeden çıkmayı düşünmüyor. "Bence bu olay Rusya'nın politikasını yansıtmıyor" diyen Richards, Rusya'nın hâlâ avantajlı yatırım olanakları sunduğuna inanıyor. 2004 sonu itibarıyla Baring Gelişen Avrupa fonunda yüzde 8.2 olan Türk hisselerinin payı, bir buçuk aylık süre sonunda yüzde 10'a yükseltildi.