G-20 için güçbirliği

G-20 için güçbirliği
G-20 için güçbirliği
TÜSİAD, G-20 Zirvesi öncesinde Ali Babacan'ı ağırladı. Taraflar, küresel ekonominin tartışılacağı zirve için 'güçbirliği' mesajı verdi.

ARAM EKİN DURAN

Hükümet ile TÜSİAD, küresel ekonominin masaya yatırılacağı 11-12 Kasım’da Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenecek G-20 Zirvesi öncesi “güçbirliği” yaptı. Küresel kur savaşları ve finans piyasalarının denetimi gibi konuların ele alınacağı G-20’de Türkiye işdünyasını temsil edecek olan TÜSİAD, esnek istihdam modelinin uygulanması, sektörel ve bölgesel temelli teşvik sistemi oluşturulması ile cari açığın finansmanı gibi konularda ekonomi yönetimi ile görüş birliğine vardı. 

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kez düzenlediği “Sanayi Politikası Yuvarlak Masa Toplantısı”nın konuğu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan oldu. Edinilen bilgilere göre, basına kapalı gerçekleştirilen ve 3 saat süren toplantıda patronlar istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması konusunda hükümetin gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirterek, ekonomide kısa vadede yapılması gerekenlerin orta vadeye, orta vadede yapılması gerekenlerin ise uzun vadeye atılmamasını istedi. Babacan’ın da önümüzdeki dönemde istihdam maliyetlerinde bazı indirimler yapılabileceğini söylediği öğrenildi. Cari açık konusunda hükümete destek veren patronlar, “Siyasi istikrar devam ettiği müddetçe cari açığın ciddi bir sorun olacağını düşünmüyoruz” mesajı verdi. 

Diyalog kanalı açıldı
 
Türkiye’nin krizde yakaladığı yüksek büyüme ve bankacılık sistemindeki sağlamlık nedeni ile tüm dünyada takdirle karşılandığını dile getiren Babacan, bugün G-7 ülkesi İtalya ’nın bile risk göstergesi bakımından Türkiye’nin gerisinde olduğunu vurguladı. Bunun üzerine söz alan bir üye, “Dünyadaki toplam yıllık hasıla 57,8 trilyon dolar, özel ve kamunun toplam borç miktarı ise 57 trilyon dolar. Türkiye iyiye gidiyor ama dünya batmış” dedi. Bu sözler hem Babacan’ı hem diğer TÜSİAD üyelerini güldürdü. 

Babacan ve TÜSİAD üyeleri, önümüzdeki dönemde özel olarak inşaat, ulaştırma ve enerji sektörlerini kapsayan bir yuvarlak masa toplantısı yapılması konusunda anlaştı. Toplantı sonrasında görüşünü sorduğumuz bir TÜSİAD üyesi, toplantıya ilişkin, “TÜSİAD ile hükümet arasında korkunç güzel bir diyalog kanalı açıldı” dedi. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ise, “Bundan sonra daha fazla iş birliği yaparak, aradaki diyaloğu canlı tutarak tekrar toplanacağız” dedi. Teşvik sisteminin geliştirilmesinde bilgi temelli bir çalışmanın çok iyi olacağını önerdiklerini belirten Boyner, “Hem sektörel hem de bölgesel anlamda katkılarımızın olabileceğini söyledik. Birlikte çalışmayı önerdik, çalışacağız zaten” diye konuştu.


İşsizliğe karşı 4 ayaklı strateji 
Ali Babacan, toplantının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, hükümet olarak “Yeni Ulusal İstihdam Strateji Belgesi” ve “Yeni Sanayi Politikası Belgesi” hazırlık çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Yeni istihdam stratejisini belirlerken mesleki eğitim, iş gücü piyasasının esnekleştirilmesi, kadınlar, gençler ve dezavantajlı grupların istihdamının artırılması ve sosyal koruma politikaları olmak üzere 4 ayaklı bir yapı kurduklarını söyledi. Babacan, yaklaşan genel seçim dolayısıyla strateji belgesi içerisinden acil olan maddeleri bir paket halinde en kısa zamanda Meclis’e sunacaklarını kaydetti. Babacan, sanayi politikası ile ilgili belgenin ise taslak halinde Yüksek Planlama Kurulu’nda (YPK) görüşüldüğünü söyledi.

bigPara.com