G-20 öncesinde protestolar arttı liderlerden birlik çağrısı geldi

G-20 öncesinde protestolar arttı liderlerden birlik çağrısı geldi
G-20 öncesinde protestolar arttı liderlerden birlik çağrısı geldi

Perşembe günü Londra?da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde globalizm karşıtları Avrupa?nın önde gelen şehirlerinde protestolarını artırdı.

Perşembe günü Londra'daki G-20 zirvesi öncesinde gerilim ve beklentiler yükseliyor. Obama başta dünya liderlerinden küresel krizle ilgili birlik çağrısı geliyor

LONDRA - Londra’da 2 Nisan’da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde bazı liderler küresel ekonomik krizle mücadelede birlik gereğini vurgulayan açıklamalar yaptı. Londra’daki zirve öncesi gerilim ve beklentiler yükseliyor.
Londra başta olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde globalizm karşıtları gösterilerini yoğunlaştırdı. Açılan pankartlarda, ‘Krizin faturasını halka ödetemezsiniz’, ‘sorumlular cezalandırılsın’, ‘hakça paylaşmak istiyoruz’, ‘kapitalizmle olmaz’ gibi sloganlar öne çıktı.

Çin: Bir günde çözülme
Avustralya Başbakanı Kevin Rudd krizle mücadeleye ancak G-20’nin muktedir olduğunu söyledi. Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev de yaptığı açıklamada, ülkesinde 6 milyon işsizin hayatını ciddi şekilde etkileyen krize çözüm gereğinin altını çizdi.
Çin’in Londra büyükelçisi Fu Ying de liderlerin sorunu bir günde çözemeyeceğini ancak Londra’da yapılacak zirvenin küresel krizle mücadelede önemli bir süreç başlatabileceğini belirtti. ABD Başkanı Barack 0bama da, G20 ülkelerini birleşmeye çağırdı. 
Obama, toparlanmaya ön ayak olacak bir plan ortaya konması konusunda iyimser bir dil kullandı, ABD ile başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri arasında büyük bir fikir ayrılığı yaşandığına dair iddiaları da yalanladı. Tüm dünya liderlerinin küresel ekonomiyi toparlamak için güçlü bir ‘birlik mesajı vermesi gerektiğinin’ farkında olduklarını ifade eden Obama, dünya ekonomisinin desteklenmesi için hazırlanması söz konusu edilen teşvik paketleriyle ilgili olarak ülkeler arasında görüş ayrılığı yaşanmasının ise doğal olduğunu söyledi.
Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile daha çok teşvik ve yeni düzenlemelerin yapılması konusunda işbirliğine gidilmesi üzerinde anlaşmaya vardıklarını da belirterek, “Hem teşvike hem de düzenlemelere ihtiyacımız var. Tam önümüzde duran sorunlarla ilgilenmeli ve bu tür çöküşlerin yaşanmasına engel olabilmek için gerekli adımların atıldığından emin olmalıyız” dedi. Bu arada zirvenin taslak halindeki sonuç bildirgesinin ele geçirildiği öne sürüldü. Financial Times’ta yer alan taslak metne göre, bildirge Avrupa ülkelerinin itirazlarını yansıtacak ve mali teşvik konusunda spesifik bir plan içermeyecek. (Radikal)