G-20 protestosunda polisle çatıştılar

Yedi büyük sanayileşmiş ülkeyle Türkiye'nin aralarında bulunduğu yükselen büyük pazarları bir araya getiren G-20 platformunda toplantıyı protesto eden 2000 gösterici polisle çatıştı.

MELBOURNE - Yedi büyük sanayileşmiş ülkeyle Türkiye'nin aralarında bulunduğu yükselen büyük pazarları bir araya getiren G-20 platformunda toplantıyı protesto eden 2000 gösterici polisle çatıştı. İki gün sürecek toplantılarda Türkiye'yi Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz temsil ediyor. Şehir merkezindeki Grand Hyatt Oteli'ndeki toplantıyı basmak isteyen göstericiler polisle çatıştı, barikatların kurulduğu yerde de polisin üzerine su sıkan göstericilere görevli güvenlik güçleri müdahale etti. Yüzleri maskeli ve tek tip beyaz üniforma giymiş olan yaklaşık 100 gösterici ise Nike mağazası ile McDonald's ve Starbucks kafeyi basmak istedi.
Gösteride 30 polis yaralandı
Göstericiler ayrıca bir polis aracına zarar verip, polislerin üzerine şişe attı. Olaylarda görevli 30 polis memuru hafif yaralandı. Göstericilerin tehditleri üzerine ANZ Bankası şehir merkezindeki şubelerini kapatmak zorunda kaldı. Akşam saatlerinde ise polis göstericileri dağıtıp kentteki durumu kontrol altına aldı.