G-20'nin 2012 toplantısı Türkiye'de yapılabilir

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, 2012 yılında düzenlenecek G-20 toplantısına, Türkiye veya Rusya'nın ev sahipliği yapabileceğini söyledi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu G-20 ülkeleri...

MELBOURNE - Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, 2012 yılında düzenlenecek G-20 toplantısına, Türkiye veya Rusya'nın ev sahipliği yapabileceğini söyledi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu G-20 ülkeleri toplantısına katılan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu dört ülkedeki kota paylarındaki artıştan sonra 2008 yılında IMF'nin yeni kota sisteminin belli olacağını ifade etti.
G20'nin dünya nüfusunun üçte ikisini, dünya gayrisafi milli hasılasının da yüzde 85'ini temsil ettiğini belirten Çanakçı, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin G20 içinde yer alması, dünya ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu yılki toplantıda önce bir küresel ekonomik ve finansal görünüm tartışıldı. Ardından yine küresel enerji ve maden piyasaları tartışıldı, demografik değişim konusu ele alındı." Toplantılara Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz katıldı.