G-7: Kurlarda istikrarı sağlayacağız

Sanayileşmiş yedi ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları (G-7) toplantısından, 'kurlarda istikrar' uzlaşması çıktı. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi de olan...

PARİS - Sanayileşmiş yedi ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları (G-7) toplantısından, 'kurlarda istikrar' uzlaşması çıktı. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi de olan Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, hafta sonunda Londra'da gerçekleştirilen G-7 toplantısıyla ilgili değerlendirmesinde, "Kurların, döviz piyasalarının istikrarlı hareket etmesi konusundaki vizyonumuzu tekrarladık" dedi.
Kurlar konusunda alarma gerek olmadığını kaydeden Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, "zaten pariteler, toplantı öncesinde daha da sakinleşmişti. Fakat bu avronun hâlâ göreceli olarak güçlü, doların ise zayıf olmadığı anlamına gelmez. Yine de buradaki durum avronun gücünden ziyade dolardaki güçsüzlükten kaynaklanıyor'' diye konuştu.
Başkan Noyer, ABD'nin kamu açıklarını küçültmek için bazı önlemler aldığını ve bu konudaki tutumunu teyit ettiğini anlatırken, "uzun vadede piyasada istikrar için bunlar faydalı olacak. Amerikalılar bu konuda bağlayıcı ifadelerde bulundu'' dedi. ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada'nın oluşturduğu G-7 grubu, geçen yıl ABD'de yaptığı toplantıda, 'kurların istikrarı ve büyük dalgalanmalara
izin verilmemesi' konusunda görüş birliğine varmıştı.
G-7 toplantısında bu yıl Hindistan, Brezilya ve Çin gibi gelişen ekonomilerden de temsilciler katıldı. Böylece kurlardaki istikrar konusu, özellikle Çin'in para birimi yuanı değerlemesi konusuyla birlikte ele alındı.
Çin'in gelişmiş ülkelerden gelen baskılara rağmen bu konuda hızlı adım atmaya taraftar olmadığı, öncelikli olarak ekonomideki yapısal reformları tamamlamayı hedeflediği bildiriliyor.