G-U Türkiye, ihracatla büyümeyi planlıyor

Dünyadaki yedi üretim merkezinden biri Türkiye'de bulunan ve kapı-pencere aksesuvarları üreten Gretsch-Unitas (G-U), bu yıl içinde yapacağı yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımla geçen yıl 9 milyon dolar olan ihracatını 20 milyon dolara çıkaracak.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Dünyadaki yedi üretim merkezinden biri Türkiye'de bulunan ve kapı-pencere aksesuvarları üreten Gretsch-Unitas (G-U), bu yıl içinde yapacağı yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımla geçen yıl 9 milyon dolar olan ihracatını 20 milyon dolara çıkaracak. Gretsch-Unitas Türkiye Genel Müdürü Eray Alkan, 2005 yılı içinde yapılacak yatırımla şu anda 7 bin metrekare kapalı alanı olan İstanbul'da ki fabrikanın 40 bin metrekareye yükseltileceğini söyledi.
Yapılacak ilave yatırımla istihdamın da 400'den 1200'e çıkacağını belirten Alkan, şöyle devam etti:
"Dünya çapında zor bir işi başararak G-U'nun Almanya, Çin, Kanada ve Fransa'da bulunan yedi üretim merkezinden biri olduk. Türkiye'ye geldiğimiz 1996 yılında 10 kişi ile çalışan bir ithalat şirketiyken şimdi 1200 kişiye istihdam sağlayan bir şirket olma yolunda ilerliyoruz."
İnşaat sektörünün 2004 yılında ciddi oranda büyüdüğünü, buna bağlı olarak yapı elemanları pazarının da geliştiğini hatırlatan Alkan, G-U Türkiye'nin kapı ve pencere yapı elemanları pazarında yüzde 37 ile pazar lideri olduğunu vurguladı. Ortadoğu'da bulunan 20 ülkenin G-U Türkiye'nin sorumluluğu altında bulunduğunu da söyleyen Alkan, hem tüm Ortadoğu ülkelerine hem de Avrupa'da 34 ülkeye ihracat yapıldığını aktardı. Yeni bir üretim üssü oluşturmak için Almanya'daki merkezin 2000 yılında Polonya ve Türkiye arasında bir karar vermek zorunda kaldığını ifade eden Alkan, üretim üssü olma hikâyeleriniyse şöyle anlattı:
"Polonya ile ciddi bir rekabete girdik. Üretimin oraya gitme ihtimali vardı. Fakat Türkiye tercih edildi. Nedeni G-U Türkiye'nin kurulduğundan itibaren başarılı bir grafik çizmesiydi. Türkiye gerçekten de Doğu Avrupa'ya göre kalifiye eleman ve potansiyeli konusunda avantajlı bir ülke." Geçen yıl 32 milyon dolar ciro yaptıklarını belirten Eray Alkan, bu yıl 45, 2006 yılındaysa 60 milyon dolar ciro hedeflendiğini sözlerine ekledi.