G20'den önce protestoları başladı

G20'den önce protestoları başladı
G20'den önce protestoları başladı

Küresel krizle ekonomisi allak bullak olan İngiltere?de protesto gösterilerine katılanlar işsizlik ve krizi pankartlarına taşıdılar. FOTOĞRAF: REUTERS

G20 ülkelerinin perşembe günü yapılacak zirvesi öncesinde İngiltere ve Almanya'da on binlerce kişi protesto gösterisi yaptı. Gösterilerde insanlara öncelik verin çağrısı yapıldı

LONDRA/BERLİN - Gelişmekte olan G20 ülkelerinin perşembe günü yapılacak zirvesi öncesi İngiltere’nin başkenti Londra ve Almanya’nın başkenti Berlin ile Frankfurt kentinde düzenlenen küreselleşme karşıtı gösterilere onbinlerce kişi katılıyor.
İngiliz emniyet teşkilatı Scotland Yard, Londra’daki yürüyüşe şimdilik 12 bin ila 15 bin kişinin katıldığını belirtirken, herhangi bir olay çıktığına yönelik bilgi verilmedi. 2003’te Irak savaşına karşı düzenlenen ve bir milyon kişinin katıldığı gösteriden sonra Londra’daki en büyük protesto gösterisi olması ‘umulan’ yürüyüşe katılımın yüksek olması bekleniyor.
‘Put people first’ (İnsanlara öncelik verin) sloganıyla 150’den fazla örgüt tarafından düzenlenen gösterilerde, ‘iş, adalet ve iklim’ ortak çağrılarında bulunuluyor. Almanya’nın Berlin ve Frankfurt kentlerinde de Londra’daki G20 ve Almanya ile Fransa’nın ortak düzenleyeceği NATO zirvesini protesto için küreselleşme karşıtı örgütlerin çağrısıyla binlerce kişi toplandı. Polis, gösterici sayısını henüz açıklamazken, katılımcı sayısının 40 bine ulaşması bekleniyor.

Soros: G20 son şans

Dünyada G20 için artan protestolara karşın ünlü finans spekülatörü George Soros, G20 zirvesinin küresel ekonomik sistem için son şans olduğunu öne sürdü. George Soros, küresel sistemin önemli bir sınavla karşı karşıya kaldığını belirterek, zirvede, mevcut görüş ayrılıklarının giderilerek ortak bir yol bulunmaması halinde küresel bir çöküş yaşanabileceği uyarısında bulundu.
Küresel sistemin düzelmesi için eski haline geri getirme girişimlerinin doğru olmayacağının altını çizen Soros, mutlaka reform yapılması gerektiğini kaydetti. Ünlü spekülatör Soros, acil önlemlerin alınması halinde bile durgunluğun uzun süreceğini, önlemin alınmaması halinde ise küresel çöküş yaşanabileceğini söyledi. (Radikal/aa)