G7 Türkiye'yi de alarak 'F-16' olmayı planlıyor

Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G7'nin genişletilerek, G-20 üyesi olan Türkiye'yi de içine alacak bir yapılanmaya gitmesi önerildi.

WASHINGTON/ANKARA - Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G7'nin genişletilerek, G-20 üyesi olan Türkiye'yi de içine alacak bir yapılanmaya gitmesi önerildi. Uluslararası İktisat Enstitüsü Direktörü Fred Bergsten, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde yaptığı öneride, G7'nin, uluslararası ekonomik ve siyasi olayları çözmede etkili olamadığı, çünkü diğer güçlü gelişmekte olan ülkeleri içine alamadığını belirterek, daha geniş ve etkili bir yapının kurulmasını tavsiye etti.
AB'ye tek bir koltuk verileceği için G7, IMF ve Dünya Bankası'nın da temsil edileceği yeni yapılanmadaki üye sayısı 16 ve yeni grubun ismi de F-16 olacak.
Fred Bergsten, F-16'nın G7 ve IMF'nin üstesinden gelemediği, uluslararası krizlerin üstesinden gelebileceğini, Çin ve diğer Asya ülkeleriyle, petrol üreten ve tüketen ülkelerin de bu grup içinde yer almasıyla, dünyanın ekonomik sorunlarının daha rahat çözülebileceğini vurguladı.